ال ای دی

آشنایی با روشنایی LED

LED

LED مخفف Light Emitting Diode به معنای دیود ساطع کننده نور است. دیودهای ساطع کننده نور در واقع جزء خانواده دیودها و زیر گروه نیمه هادیها به شمار می آیند. بنابراین LEDها زیر گروه لامپها نیستند، ولی یکی از انواع منابع نوری اند. خاصیتی که LED ها را از سایر نیمه هادیها متمایز می سازد این است که با گذر جریان از آنها بخشی از انرژی الکتریکی مستقیماً تبدیل به نور می شود. لذا از این قطعات در ساخت منابع نوری انواع چراغها استفاده می شود. LEDها معمولاً با ولتاژ DC کار می کنند ولی اخیراً LEDهای AC نیز طراحی و ساخته شده است.
به علت پهنای باند بسیار باریک طول موج نور تولیدی LED، این منابع روشنایی، ساطع کننده نور تک رنگ می باشند. با پیشرفت فناوری و استفاده از ناخالصیهای متفاوت در نیمه هادی، LEDهای با رنگ نور متنوع ساخته شدند و در صنایع مختلف به کار گرفته شدند که به علت تک رنگ بودن نور ساطع شده، در روشنایی عمومی که نیاز به نور سفید است، قابل استفاده نبودند. به همین دلیل فناوری ساخت LEDهای سفید با دو روش اصلی ایجاد شد. یک روش بر اساس ترکیب سه رنگ مختلف LED( قرمز، سبز، آبی) در یک پوشش واحد و روش دیگر استفاده از فسفری است که در ترکیب با یک طول موج کوتاه LED (معمولاً آبی یا ماورای بنفش) بخشی از نور آبی را جذب کرده و طیف وسیع تری از نور سفید را ساطع می کند.
مزایای استفاده از روشنایی LED
• طول عمر بالا: سازندگان معتبر، طول عمر LED را ۵۰٫۰۰۰ ساعت و برخی حتی تا ۱۰۰٫۰۰۰ ساعت اعلام می کنند. نکته شایان توجه در طول عمر منبع نوری LED در مقایسه با دیگر منابع نوری متعارف، استفاده از تعریف متفاوت در تعیین طول عمر است. در اکثر منابع نوری معمولی، پایان طول عمر لامپ هنگامی است که ۵۰% از یک مجموعه حداقل ۲۰ عددی لامپها بسوزد و یا از کار بیفتد (یعنی لامپ هیچ نوری از خود ساطع نمی کند)، ولی در منبع نوری LED هنگامی که شار نوری لامپ به ۷۰% شار نوری اولیه برسد، به پایان عمر خود رسیده است و به همین دلیل در تعریف طول عمر، عامل دیگری به نام حفظ شار نوری نیز وارد شده است.
• افت کم شار نوری: افت کم شار نوری LED ها در مقایسه سایر محصولات روشنایی (لامپهای رشته ای، فلورسنت، HID) از دیگر نقاط قوت LED است.
• بهره نوری صعودی: گرچه در ابتدای ظهور LEDها به عنوان منابع نوری، بهره نوری آنها در مقایسه با دیگر انواع لامپها چندان چشمگیر نبود، ولی پیشرفت این فناوری با چنان سرعتی بوده و هست که علاوه بر این که در حال حاضر با ارائه LEDهایی با بهره نوری بیش از ۱۰۰ لومن بر وات، آنها را رقیبی جدی برای دیگر لامپها ساخته و آینده این منبع نوری را بسیار متمایز با دیگر فناوریها نمایان کرده است.
• شاخص نمود رنگ مناسب: در ابتدای پیدایش LED یکی از نقاط ضعف آن، شاخص نمود رنگ پایین بوده است، ولی با پیشرفت این فناوری ساخت انواع LED با شاخص نمود رنگ بیش از ۸۰% عملی گردیده و حتی برخی از سازندگان معتبر، این محصول را با شاخص نمود رنگ ۹۰% نیز ارائه می دهند. هر قدر شاخص نمود رنگ نور بیشتر باشد رنگ اشیاء طبیعی تر به نظر می رسد.
• نبود تاثیرات زیست محیطی: LEDها فاقد پرتوهای مضر مادون قرمز و ماورای بنفش اند و مواد سمی مانند سرب و جیوه هم ندارند.
• تنوع در شکل و منبع نور: کوچک بودن LED و تنوع رنگ آن، به طراح اجازه می دهد تا هر منبع نوری را با شکل دلخواه مطابق با کاربرد و سوژه مورد نظر طراحی کند و بسازد و با استفاده از ترکیب نور، هر رنگ نوری را خلق کند.
• قابلیت کلید زنی بالا: قابلیت خاموش و روشن کردن LED به طور متناوب و عدم وجود پدیده سوسوزنی از مهم ترین قابلیتهای LED در روشنایی اضطراری و امنیتی است.
• ضربه پذیری: مقاومت بالای LED در برابر ضربات و حرکتهای شدید باعث کاربرد بالای این منبع نوری در موارد پرتحرک و پر نوسان شده که منابع نوری سنتی به ندرت این قابلیت را دارند.
کاربرد روشنایی LED
لامپهای LED هم برای (روشنایی) و نورپردازی عمومی و هم روشنایی با اهداف خاص به کار می رود. جایی که نور رنگی لازم باشد، LEDها بدون نیاز به فیلتر، نور را در رنگهای مختلف ایجاد می کنند. تاکنون برای ایجاد نور رنگی، از منبع نوری سفید و عبور از فیلترهای رنگی استفاده می شد ولی با فناوری LED هر رنگ نور با شفافیت و وضوح خاص خود قابل دسترس است. کاربرهای LED در روشنایی عبارتند از:
استفاده از LED در روشنایی داخلی (سقف، دکوراسیون منزل، کابینت آشپزخانه و …)، نورپردازی داخلی و خارجی (قفسه کتابخانه ها، ویترین مغازه ها، موزه ها، نمای ساختمانها، آب نماها و …)، روشنایی اداره ها، روشنایی اداره ها، روشنایی صنعتی، روشنایی هتلها، روشنایی بیمارستانها و مراکز درمانی، روشنایی مغازه ها، روشنایی عمومی و تجاری، تابلوهای تبلیغاتی و… .

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *