آلودگی نوری

آلودگی نور

آلودگی نور
جاییکه ساکنان خانه از نور چراغ های خیابان آزرده می شوند، حق شکایت دارند. این حق در قانون کنترل آلودگی محیط فدرال آلمان گنجانده شده است. بنابراین هر ریسک «آلودگی نور» باید در مرحله برنامه ریزی حذف شود. در واقع، قانون کنترل آلودگی هوا و اجرای مقررات مفاد آن، محدودیتی اعمال نمی کند، اما جامعه فوتومتریک آلمان جزئیات روش های مفید نظارت و ارزیابی آلودگی نوری را همراه با محدودیت حداکثر مجاز بر اساس آنها منشر کرده است. کمیته کنترل آلودگی محیط ایالت های فدرال آلمان این روش ها و سقف را در دستورالعمل «اندازه گیری و ارزیابی انتشار نور» گنجانده و توصیه می کند که باید توسط سازمان حفاظت محیط زیست اجرا شود.
رشد و تکنولوژی در عین حال که موجب زندگی بهتر و ارتقاء سطح کیفی زندگی شده است، آلودگی های زیست محیطی و آثار مخرب بر سلامتی جسمی و روحی انسان را در پی داشته است. یکی از انواع آلودگی ها، آلودگی نوری است. نور خروجی از منبع نور را براساس مطلوب یا نامطلوب بودن به چند بخش تقسیم کرد:

• نور قابل استفاده: مقداری از نور خروجی که محدوده مورد نیاز را پوشش می دهد.

• سر زیر نور: مقداری از نور خروجی که به سمت پایین هدایت می شود، ولی خارج از محدوده مورد نظر است.

• تجاوز نوری: مقداری از نور خروجی که وارد محدوده هایی خارج از حد تعیین شده می شود.

• نور مزاحم: نوری که در غیر مورد استفاده خود به کار گرفته می شود.

آثار مخرب نوری در شهرها از چند جنبه قابل بررسی است:

• آثار اجتماعی و بهداشتی آلودگی نوری

• آثار زیست محیطی

• آثار اقتصادی

• آثار ادراکی
آثار اجتماعی و بهداشتی آلودگی نوری

آلودگی نوری می تواند آثار مخرب روانی و جسمی بر انسان داشته باشد. تاریکی شب موجب ترشح هورمونی به نام ملاتونین در انسان می شود. روشنایی، محرک اصلی تنظیمات بدن و ریتم شبانه روزی است. تنظیماتی از قبیل تنظیم درجه حرارت بدن، میزان تولید مثل سلول ها، ترشح هورمون ها، ریتم خواب و بیداری انسان و… .
روشنایی نسبت به محرک های دیگر نظیر درجه حرارت و صدا عامل اصلی محسوب می شود. روشن بودن فضای خواب در شب حتی به میزان بسیار کم – میزان نوری در حد گرگ و میش در فضای باز یا نوری کمتر از یک اتاق روشن- کافی خواهد بود تا هورمون ملاتونین ترشح نشود. این تغییرات موجب افزایش ریسک سرطان و به هم خوردن تنظیمات نامبرده است. به همین دلیل طراحان نور هنگام طراحی خصوصاً در مجاورت منازل مسکونی، خوابگاه ها و بیمارستان ها باید به این موضوع توجه کنند، تا طراحی ایشان به هیچ وجه منجر به تجاوز نوری و مزاحمت در این مکان ها نگردد. خیرگی یک مانع بزرگ برای دید خوب است که با هرمیزان نوری ممکن است ایجاد شود. در برخی موقعیت ها حتی ممکن است خطرساز باشد، به عنوان مثال زمانی که ناظر با سرعت بالا در حرکت است – در مسیر های سواره و به خصوص در بزرگراه – خیرگی می تواند بسیار خطرناک باشد.
خیرگی زمانی به وجود می آید که چراغ ها به طور مستقیم دیده شوند. طراحی نور باید به نحوی باشد که از خیرگی جلوگیری شود. نحوه انتخاب حباب و لامپ باید به نحوی باشد که بیشترین میزان پخش نور و کمترین میزان خیرگی را ایجاد کند. نوردهی بیش از حد در یک فضا، خود موجب ایجاد خیرگی می شود. تضاد شدید نوری بین دو فضا هم ممکن است باعث خیرگی شود. البته باید در نظر داشت این امر به ابعاد منبع نیز بستگی دارد. تضاد شدید نوری در صورتی که منبع نور بسیار کوچک باشد موجب خیرگی نخواهد شد.

نور و حشرات
نور مصنوعی حشرات را جذب می کند، بنابراین این خطر وجود دارد که می تواند با عادات طبیعی حیوانات شبانه معارض شود. نور با محتوای طیفی عمدتاً زرد یا نارنجی حشرات را جذب نمی کند، زیرا یک حساسیت طیفی چشم آنها متفاوت از انسان است. واکنش آنها به ترکیب طیفی نور لامپ های فلورسنت، بخار جیوه با فشار بالا و متال هالید حساس تر است. ظاهراً نور کم رنگ ماه که حشرات برای جهت یابی استفاده می کنند، برای چشم آنها خیلی روشن تر از انسان است. با این حال، نور لامپ بخار سدیم با فشار بالا، تیره تر به نظر می رسد. مولفه های طیفی نارنجی و قرمز تقریباً هیچ واکنشی را ایجاد نمی کنند.

 لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *