جزئیات نورپردازی

اجزای طراحی نورپردازی

عملکرد نورپردازی
وظیفه نورپردازی این است که به مصرف کننده کمک می کند تا فعالیت ها و کارهایش را به راحتی و بدون مشکلات بصری انجام دهد، بنابراین ضروری است تا طراح این نیازها را به دقت بررسی کند.
جنبه دیگر عملکرد نورپردازی که لازم است در نظر گرفته شود این است که نورپردازی در شناسایی خصوصیات سه بعدی اشیا مثل شکل یا بافت سطوح به ما کمک می کند. این موضوع یک کیفیت جهت دار در نورپردازی را می طلبد، به عبارت دیگر یک جریان نوری که می تواند به عنوان مثال توسط نور طبیعی از طریق پنجره های جانبی و یا نور مصنوعی برای بهبود روشنایی یک سطح عمودی تامین شود.
رنگ نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. منابع نوری می بایست دارای رنگ مناسب باشند. رنگ و کنتراست به خصوص در مشکلات بینایی و شنوایی تاثیر به سزایی دارد. مثلاً نور کم در فضای آموزشی باعث ایجاد سایه های ناهنجار می شود که در خواندن مشکلاتی ایجاد می کند، حال آنکه استفاده از سوکت های الکتریکی با صفحات رنگی در یک ارتفاع مناسب در کم کردن مشکلات بینایی موثر خواهد بود.
آسایش بینایی نیز جنبه بسیار مهمی می باشد و برای جلوگیری از سردرد و بیماریهای چشمی لازم است تا میزان روشنایی لازم برای میدان دید یک فرد معمولی تامین شود. مشکلات بینایی می تواند از وسایل نوری مصنوعی یا انعکاسات نوری از روی سطوح اشیا مثل صفحه مانیتور کامپیوتر یا اشیا براق ناشی شود. جهت تابش نور خورشید هم می تواند ایجاد مشکل کند که به جهت پنجره و طراحی آن بستگی دارد و وجود این منابع بازتاب کننده اجتناب ناپذیرند. عامل دیگری که بر روی آرامش بینایی تاثیر گذار است نور لامپ های تخلیه الکتریکی است. امروزه در تحقیقات به این نتیجه رسیده اند این تجهیزات یک عامل آزار دهنده محسوب می شوند. در حال حاضر این امکان وجود دارد تا نورافکن هایی به کار ببریم که به دفعات قابل استفاده اند و این مشکل در آن ها وجود ندارد.
نورپردازی برای رفاه بصری
برای نیل به این هدف یعنی نورپردازی به منظور آسایش بصری لازم است تا فضاها به گونه ای نورپردازی شوند تا شفاف و جذاب به نظر رسند. سطوح نوری به خصوص دیوارها و شاید هم سقف در القای این احساس نقش بسیار مهمی دارند. هم چنین داشتن یک فضای غیر یکنواخت در نورپردازی بسیار مطلوب است، چون فضاهایی که دارای سایه و روشنی هستند بسیار دلپذیرتر می باشند. ولی یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن این است که میزان سایه روشنی نباید خیلی زیاد باشد چون باعث تضعیف میدان دید و مشکلات بینایی می شوند. رنگ ظاهری نورهای مصنوعی نیز لازم است به دقت بررسی شود چون لامپ های مختلف درجات متفاوتی از دلپذیری و ناهمگونی را ایجاد می کنند.
نورپردازی و هماهنگی معماری
نورپردازی یک ساختمان، طبیعی یا مصنوعی می بایست معماری آن را بهبود بخشد و برای رسیدن به این هدف تجهیزات نوری مصنوعی باید به عنوان یک بخش مکمل در نظر گرفته شوند و مانند یک عضو اضافی و الحاقی نباید به آنها نگریست. عناصر نوری مصنوعی باید به گونه ای انتخاب شوند که با ایده معماری هماهنگ بوده و این خود در انتخاب تجهیزات نوری مصنوعی و طراحی جزئیات پنجره های تامین نور طبیعی به یک اندازه مهم می باشند. به علاوه نوع الگوی نورپردازی میبایست فرم ساختمان را بهبود بخشد و با آن سازگار باشد.
نورپردازی و بازده انرژی
کاربرد موثر و مناسب انرژی یکی از جنبه های بسیار مهم هر سیستم نوری است. این امر باعث می شود تا مصرف انرژی کم شود و لذا میزان دی اکسید کربن کاهش می یابد و البته به دنبال آن هزینه های دائمی سیستم نوری را کاهش می دهد.
نگهداری سیستم های نوری
در طول مدت زمان استفاده از سیستم های نورپردازی میزان نوری که تولید می کند، کم می شود. این کاهش به علت جرم هایی است که روی بدنه لامپ ها یا نورافکن ها ایجاد می شود. این کاهش همچنین می تواند به علت آلودگی باشد که روی سطوح داخلی فضاها بوجود می آید و خود میزان بازتابش آن را کاهش می دهد. نور تولید شده توسط لامپ ها نیز با گذشت زمان کاهش می یابد. اگر صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه برای ما مهم باشد باید این کاهش میزان نور را به حداقل برسانیم. برای نیل به این هدف ضروری است تا در مراحل اولیه طراحی روش های نگهداری مناسب از تجهیزات نوری را مورد توجه قرار دهیم. این مسایل باید از پیش به مصرف کنندگان ساختمان گفته شود تا مطمئن شویم که آن ها مشارکت می کنند.
هزینه های نورپردازی
هزینه های نورپردازی به دو قسمت تقسیم می شود:
هزینه های اولیه تجهیزات شامل نصب و هزینه های دائمی که شامل نگهداری و مصرف انرژی است. مهم است که این دو جنبه در مراحل طراحی نورپردازی مورد بررسی قرار گیرد. میزان هزینه اولیه نورپردازی در مقایسه با هزینه تمام شده برای یک ساختمان خیلی کم است، در نتیجه نورپردازی تاثیر زیادی روی ظاهر، عملکرد و اقتصاد یک ساختمان دارد و لازم است به دقت بررسی شود و به عنوان یک هزینه اضافی به آن ننگریم. هزینه های مصرف انرژی و نگهداری این وسایل و تجهیزات در یک مدرسه به طور دائمی وجود دارد و ضروری است تا مقدار آن ها در مراحل طراحی محاسبه شود تا از میزان هزینه آن ها مطمئن گردیم.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *