اصول و قواعد نورپردازی داخلی

اصول نورپردازی داخلی بخش اول

اگرچه اکثر منازل مسکونی به شکل نادرستی توسط خود افراد نورشان تامین می شود، ولی در عین حال از انرژی الکتریکی زیادی جهت نورپردازی منازل استفاده می شود.

نور وظیفه ای باید در نزدیکی جسم مورد نظر قرار بگیرد تا جسم به صورت واضح دیده شود. اکثر افراد از انرژی الکتریکی زیادی جهت روشن کردن منازل خود استفاده می کنند، که این انرژی الکتریکی بیشتر به صورت انرژی غیر قابل کارامد مصرف می شود تا اینکه منازل با نور کم و گوشه های تاریک به چشم می آیند.

اما در نهایت تمام افراد بعد از مدتی متوجه می شوند که نیاز هست تا تغییراتی در نور و چراغ های منازل خود ایجاد کنند.

قواعد و اصول نورپردازی

شرکت های نورپردازی و نورپردازان برای کار خود دارای اصطلاحات حرفه ای هستند، به طور مثال به لامپ های حبابی، صرفاً لامپ می گویند و به چراغ هایی که ثابت در جایی متصل می گردند، چراغ می گویند.

نورهای مهم و کارامد در نورپردازی داخلی بدین شکل تعریف می شوند:

  1. نور (ambient) : نور محدود و ملایم
  2. نور (task) : نور وظیفه ای یا عملکردی
  3. نور (accent) : نور مشدد یا تاکیدی
  4. نور (decorative) : نور دکوراتیو یا تزئینی
  • نور ملایم: نور ملایم و محدودی که سایه های ملایمی را در اتاق ایجاد می کند.
  • نور عملکردی: نوری که منبع نور را به سطح محل فعالیتی که فرد می خواهد داشته باشد متمرکز می کند و می تاباند.
  • نور مشدد: نوری که به شکل مستقیم و به صورت باریک تاب (spotlight) بر روی شیء مورد هدف تابانده می شود.
  • نور دکوراتیو: به علت ظاهر زیبا و طراحی ویژه این گونه چراغ ها به نور آنها، نور دکوراتیو می گویند.

دسته سوم و چهارم نورهای تعریف شده به تازگی در مبحث نورپردازی داخلی وارد شده اند که به اندازه  نورهای دسته اول و دوم از اهمیت خاصی برخوردار نیستند. در این مقاله تلاش بر آن است تا نورهای پر اهمیت تر را بیان کنیم. اگر شما یک سازنده هستید نیازی به آشنا شدن و اطلاع پیدا کردن در رابطه با جزئیات و پیچیدگی های نور مشدد و دکوراتیو ندارید اما باید اطلاعات و قواعد نورپردازی با نورهای ملایم و محدود (ambient) و نورهای وظیفه ای (Task) را بدانید.

یک چراغ ثابت در اتاق به ندرت دارای ویژگی هم نورپردازی به شکل ملایم و هم نورپردازی به شکل وظیفه ای است تا بتواند بهترین نور را برای اتاق تامین کند. شاید برای مدت کوتاهی بتوان یک چراغ ( مانند: لوستر) را در وسط سقف جانمایی کرد و با خود گفت: نور مناسبی دارد، اما بعد از مدتی با مطالعه بیشتر و آگاهی بهتر نسبت به نورپردازی می توانید متوجه شوید که این نور، نور مناسبی برای اتاق نمی باشد.

راه های زیادی وجود دارد تا نور ملایم (ambient) فراهم شود، اما بهترین نوع این نورپردازی باید به گونه ای باشد تا نور پس از تابش بر دیوار در فضا نیز به خوبی پخش شود، به همین علت سقف می بایست به رنگ سفید باشد تا بهترین بازتابش نور را ایجاد کند.

اصولاً چراغ هایی که چند سانت پائین تر از سقف قرار داده می شوند، اغلب به این شکل طراحی شده اند که نور را به سمت بالا بفرستند تا برگشت به سمت پائین داشته باشد. این، یک طراحی خوب برای داشتن نور ملایم است. نور ملایم همچنین می تواند توسط چراغ های فلورسنت در قرنیز و یا برامدگی و لبه ها کار شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *