اصول و قواعد نورپردازی داخلی

اصول نورپردازی داخلی بخش دوم

اصول نورپردازی داخلی، شماره ۱: در حال حاضر و در این قرن، اگر مصرف انرژی مد نظر شما و میزان مصرف آن بسیار برای شما مهم است، از لامپ های کم مصرف پیچشی استفاده نمائید. اما اگر مصرف انرژی کمتر با کیفیت بالاتری مدنظر شما است، می توانید از چراغ ال ای دی استفاده کنید،  همچنین استفاده از لامپ های تی پنج یا تی هشت خطی نیز راه حل مناسبی برای صرفه جویی در انرژی می باشد.

  • لامپ های تابان در حدود ۱۴ الی ۱۷ لومن بر وات، بازده نوری دارند.
  • لامپ های ال ای دی با کیفیت پائین ۱۵ الی ۲۵ لومن بر وات، بازده نوری ایجاد می کنند.
  • لامپ های ال ای دی با کیفیت بالا، ۴۰ الی ۷۰ لومن بر وات بازده نوری دارند.
  • لامپ های CFL بین ۴۸ الی ۶۰ لومن بر وات بازده نوری دارند.
  • لامپ تی پنج و تی هشت خطی، ۹۸ الی ۱۰۵ لومن بر وات بازده نوری دارند.

اصول نورپردازی داخلی، شماره ۲: نورپردازی سقف بسیار تاثیرگذارتر از نورپردازی کف می باشد. افراد در اتاق های خانه های مسکونی خود معمولاً فقط از یک منبع نوری صرفاً برای روشن کردن آن اتاق استفاده می کنند، این نوع نوری که صرفاً جهت تامین نیاز و فقط در حدی که اتاق را روشن کند، باعث می شود تا سایه های ناخوشایندی بر روی چهره ما پدیدآورند، این نورها فقط برای روشن نگه داشتن کف اتاق بسیار مناسبند اما سقف خانه را تیره و تاریک نشان می دهند بدین صورت زمانیکه شما از پله ها پائین می روید و کف اتاق را نگاه می کنید به علت تعادل نوری که می بایست بین سقف و کف باشد اما وجود ندارد، تنها چیزی که از ذهن شما می گذرد این است، چه فرش زشتی!

یک چراغ با نور ملایم قادر است تا نوری با اصول درست و متفاوت تر را برای منزل شما ارائه دهد تا نوری که صرفاً جهت تامین نیاز بینایی به کار می رود. زمانیکه شما از نور ملایم استفاده می کنید، سقف روشن تر به نظر می رسد تا کف. این طرز نورپردازی تقلیدی از نور، در دنیای طبیعی و واقعی است، یعنی نور خورشیدی که بر زمین می تابد. آسمان روشن باعث می شود تا ما ذهنی شاد و مثبت داشته باشیم، در واقع ترکیبی از روشنی کف و تاریکی سقف باعث می شود تا ذهنی منفی . حسی ناخوشایند را تجربه کنیم.

بسیاری از افراد ادعا می کنند که همان نور معمول مورد استفاده در منازل قادر است تا نور وظیفه ای هم باشد، اما من اعتقاد دارم که نور کار شده در سقف به میزان زیادی از هدفی که می خواهیم آن را روشن کنیم فاصله دارد. به همین دلیل است که شما به یک چراغ ثابت آویز به همراه بازوهایی که قابل چرخش یا تغییر ارتفاع هستند نیاز دارید تا شیء مورد هدف را واضح تر ببینید.

اصول نورپردازی داخلی، شماره ۳:

اکثر خانه ها به نور وظیفه ای زیادی احتیاج دارند. تقریباً همه ی اتاق ها نیاز به حداقل یک نور وظیفه ای دارد، و اغلب به چندین نور وظیفه ای نیاز دارند. فراهم آوردن تعداد بیشتر نور و داشتن چند گزینه نوری همزمان در یک اتاق موجب می شود تا انرژی بیشتری صرفه جویی شود.

اصول نورپردازی داخلی، شماره ۴:

در بخش بالایی در هر قسمت از آشپزخانه به نور وظیفه ای جداگانه ای احتیاج داریم تا فردی که در آشپزخانه مشغول انجام آشپزی یا یکی از کارهای دیگر آشپزخانه است بتواند جزئیات موجود در آشپزخانه را به دقت ببیند.

اصول نورپردازی داخلی، شماره ۵:

نورهای وظیفه ای می بایست کلید روشن/خاموش جداگانه داشته باشند، تا بتوان در مصرف انرژی بیشتر صرفه جویی کرد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *