نورپردازی نما

اصول نورپردازی نمای برج ها (بخش دوم)

در این نوشتار با تاکید بر روش تحلیل متون تخصصی و اسناد راهنمای طراحی و نورپردازی برج ها راهنمایی جهت انجام نورپردازی صحیح تر برج ها ارائه می شود:

  1. نقش برج در ساختار فضایی شهر
  2. نوع فضای شهری مجاور
  3. کاربری برج
  4. فرم معماری آن

برج ها و نقش آن ها در ساختار فضایی شهر

برج ها نقش کلیدی را در شکل گیری مطلوب سازمان فضایی شهری به عنوان نشانه، حوزه های تمرکز ارتفاعی و پدیده های دروازه ای بر عهده دارند و از عوامل تاثیر گذار در خوانایی شهر و درک انسجام فضایی آن نیز می باشد.

با انطباق عناصر پنجگانه نقش انگیزی لینچ، علاوه بر تاکید بر اهمیت ساختمان های بلند بعنوان عناصری کلیدی در ساختار فضایی شهر، به تعیین این می پردازیمکه در شهر های ایران ساختمان های بلند بیشتر کدام نقش را بر عهده دارند.

نشانه: برج ها به دلیل ارتفاع زیاد و اینکه از فاصله دور هم قابلیت دیده شدن را دارند در خط آسمان شهر نشانه های فضایی هستند و بسیاری از آنها به نشانه تبدیل می شوند. تاج ساختمان یکی از مهمترین عناصری است که برج را به نشانه تبدیل می کند فرم معماری تاج آن است، که بدلیل اینکه ساختمان را متمایز کرده و آنرا از فاصله دور از زمینه خود قابل تفکیک می کند نقش مهمی در تقویت خوانایی این برج ها دارد. برج های دوقلو نیز نشانه های بسیار خوانایی هستند. از آنجا که برج ها در ایران بیشنر بعنوان نشانه عمل می کنند و تجمع آنها بیشتر در مجموعه های مسکونی به چشم می خورد نورپردازی ساختمان های بلند و یا برج های تجاری بصورت تک بنا مورد توجه ویژه قرار می گیرد. نورپردازی صحیح این ساختمان ها بدون شناخت صحیح آنها امکان پذیر نمی باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *