روانشناسی نور سفید

اصول نورپردازی نمای برج ها (بخش پنجم)

نورپردازی معمارانه (تاکید بر ساختار معماری)

راهکارهای معمارانه نورپردازی تاکید بر مصالح و جلوه های نورپردازی مد نظر معمار و کارفرما دارد. معماری بدون آنکه کاراکتر اصلی ساختمان تغییر کند نورپردازی می شود. هریک از عناصر نما می شود و ساختار اصلی ساختمان مورد تاکید قرار می گیرد. سطوح عمودی روشن احساس امنیت ایجاد کرده و به جهت یابی کمک می کنند. منظر شهری مطلوب (خوشایند) گردشگران و سرمایه گذاران را به خود جذب می کند.

نورپردازی ادراکی (توجه را به خود جلب می کند)

راهکارهای ادراکی به تغییر فرم معماری می پردازند و نورپردازی در آنها با هدفی بیش از آراستن صرف ساختمان است. بواسطه الگو، ساختار و رنگ نور کاراکتر جدیدی به صفحه نما تزریق می کند و حال و هوای متفاوتی ایجاد می کند. هدف سناریوهای نورپردازی همیشه تاکید بر ساختار معماری و یا آراستن آن نیست. بسیاری از معماران تعمداً بدنبال این هستند تا ساختار معماری در شب کاملاً متفاوت باشد.

ارتباط نزدیکی میان رنگ، نور و مصالح وجود دارد که می تواند موجب انجام فعالیت های مختلفی شود؛ به راحتی می تواند دستورات عملکردی را دنبال کند اما موجب جاذبه ادراکی و زیباشناختی شود. انجمن روانشناسان برای برخی رنگ ها و ترکیب رنگ ها ارزش خاصی قائل هستند. رنگ ها می توانند به عنوان یک نماد به کار برده شوند. بطور مثال برای نشان دادن هدف از ساخت یک ساختمان حتی از فاصله دور بطور مثال ایده ی استفاده از رنگ در روشنایی ساختمان ها در سایت های عمرانی و صنعتی گزینه ای است که بارها استفاده و امتحان شده است.

نور رنگی بسیار قدرتمند است و جوی را ایجاد می کند که بر ادراک احساسات تاثیر می گذارد. ساختمان های روشن شده و نورانی با سطح بالایی از موافقت عمومی، در تضاد با ساختمان هایی که مردم برای دیدن استفاده می کنند نیست. استفاده از رنگ هایی که برای ما آشناتر است و به طبیعت نزدیک تر است نمونه های کامل تری هستند.

بعلاوه نورهای رنگی می توانند توجه ما را به خود جلب کنند و در نهایت بر ادراک ما تاثیر بگذارند. رنگ های مکمل و متضاد بسیار جالب توجه است و توجه افراد را جلب می کند. تغییر در رنگ ها می توانند بسیاری از مردم را به خود جلب کند.

یک فرم معماری که در طول روز بی طرف و خنثی به نظر می رسد، با تغییراتی در آن می توان آن را تبدیل به یک اثر هنری در شب کرد. نور می تواند همچون لایه ای ساختمان را پوشش دهد. اگر واحدهای نوری در نمای ساختمان بصورت پنهان نصب شوند در نهایت در جلب توجه افراد تاثیر بسیاری خواهد داشت.

ابزارهای بسیار زیاد طراحی برای ایجاد و اجرای یک طرح خلاقانه وجود دارند، ایده های طراحی می تواند بدین صورت باشند: ایجاد سایه بر روی دیوار و سطوح بازتابنده که می تواند بعنوان پروژکتوری جهت بازتاب نور استفاده شود. در مواردی که تضاد منفی وجود دارد ساختمان هایی که در مقابل سطح روشن قرار گرفته اند، تنها توسط سیلوئت یا نیمرخ شان تعریف می شوند.

  • ساختارهای نورپردازی می توانند معماری خنثی را به سمت نمایی جذاب سوق دهد.
  • نور می تواند معماری را تغییر دهد و احساسات افراد را بر انگیخته می کند.
  • ساختارهای نورهای رنگی که الگوی خاصی دارند نیز می تواند تبدیل به یک اثر هنری شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *