نورپردازی نما

انواع نورپردازی نما و بنا

نورپردازی نما

نورپردازی نما، با چراغهایی که دارای رفلکتورهای نامتقارن هستند باعث می شود تا نما به شکل یکنواخت و یکپارچه روشن گردد. این نوع چراغ ها در نورپردازی نما بسیار تاثیر مثبتی در دید ناظر ایجاد می کنند زیرا که شدت نور را از قسمت پایینی تا بخش بالایی ساختمان به صورتی چشم نواز و گیرا پخش می کند به شکلی که آلودگی نوری را به حداقل می رساند.

نورپردازی نما، با استفاده از نور باریک تاب، تاثیر بیشتری بر ساختار نما می گذارد، به شکلی که اغراق بیشتری بر نقش برجسته ها و اندازه های موجود در نمای ساختمان دارد. چراغی که نور باریک تاب ساطع می کند، جهت نورپردازی نما طبق تشخیص طراح نورپرداز در نزدیکی نما قرار داده می شود و بدین شکل است که بر بافت موجود بر نما نیز تاثیر بیشتری می گذارد.

به طور مثال، نورپردازی نمای ساختمان برندنبرگ گیت در برلین با تاکید بر نمای عمودی ساختمان نورپردازی شده است، که در اینصورت می توان متوجه شد که از نور نامتقارن در نورپردازی نمای بنای این ساختمان استفاده شده. این گونه نورپردازی توجه افراد را برای تماشا کردن و تبلیغ ساختمان به شدت بالا می برد. نورپردازی نما به این روش تاکید بر خطوط و بافت موجود در نما را بسیار افزایش می دهد و نورپردازی خاص و گیرایی را ایجاد می کند.

انواع چراغ ها جهت نورپردازی نما

انواع چراغ های مورد استفاده در نورپردازی نما بسیار متنوع می باشد، که در این مقاله ما به شرح چند نوع آن بسنده می کنیم، دسته ای از چراغ ها، چراغ های دفنی کار گذاشته شده در داخل زمین هستند که نور را به سمت بالا با زوایایی که طراح نورپرداز تعیین می کند نور را به سمت بالا پرتاب می کند تا نما را به بهترین شکل ممکن نورپردازی کند. دسته ای دیگر از چراغ ها نورافکن هایی هستند که در فاصله ای مناسب از ساختمان قرار داده می شوند و از فواید استفاده از این نوع چراغ ها ایجاد حداقل سایه در نمای نورپردازی شده است. از دیگر نوع چراغ های استفاده شده چراغ های کار گذاشته شده در بالاترین بخش ساختمان هستند که نور را به جهت پایین هدایت می کنند، به شکلی که نما را به شکل واضح از پس زمینه جدا و متمایز می کنند در مقالات بعدی اطلاعات بیستری در این خصوص ارائه خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *