چراغهای قابل جابجایی

انواع چراغهای قابل جابجایی

انواع چراغها

چراغهای قابل جابجایی خود به دو دسته تقسیم می شود:

۱.لامپ های سر بالا: می توان در فضاهایی که سقف بلندی دارند استفاده کرد. این نوع چراغها در چنین فضایی یک منبع نوری مناسب ایجاد می کنند. با به کار گیری این چراغ ها می توان از سقف به عنوان یک سطح منعکس کننده بزرگ برای ایجاد نوری پخش و محاط استفاده کرد.

۲٫لامپ هایی که ایجاد سایه می کنند

  • چراغهای سقفی

بیشتر پایه های سقفی از حباب های شفاف، حباب های منحنی با طرح نوین، یا حباب هایی با اشکال هندسی ساخته می شوند که اغلب به سقف متصل و یا از آن آویزان می شوند. می توان از یک یا چند منبع نوری برای ایجاد نورپردازی کلی در یک اتاق استفاده کرد. این منابع نوری اغلب در نقاط پر رفت و آمد مانند راهروها و سرویس بهداشتی به کار برد. به ویژه اگر سقف کوتاه باشد. پنج نوع از چراغهای سقفی برای تولید نور متمرکز و مستقیم به کار می روند:

-آویزهای تکی

-لوسترهای چند شاخه

-حباب های تخت یا برجسته سقفی

-چراغهای نور افکنی

-چراغهای رشته ای

آویزها از سقف یا بخش بالایی دیوار آویزان می شوند و می توان بر طبق نوع نصب، از آنها برای نورپردازی کلی یا نوردهی تاکیدی استفاده کرد. می توان برای تولید نوری پخش و یکسان، حباب را با مواد نیمه شفاف پوشاند تا شعاع های نور در تمام اتاق پخش شود و یا با ایجاد شکلی روی حباب نور را به مسیری خاص هدایت کرد و نورپردازی تاکیدی ایجاد کرد.چراغهای داخل سقفی کوچک ترین نوع در این دسته هستند که اغلب برای ارسال نور به یک نقطه خاص، بر روی آرک ها یا سقف نصب می شوند.

  • پایه های دیواری

دیوارها نیز مانند سقف سطوحی مهم و قابل استفاده برای نصب پایه های مختلف هستند. برخی از این چراغها، مثل چراغ هایی که حباب های گرد دارند و یا توری شفاف دارند، نوری گسترده تولید می کنند و برخی دیگر براساس شکل شان به سمت بالا، پایین و یا نقطه ای نور می دهند. در بیشتر موارد این پایه ها با دیواری که بر آن نصب شده اند هماهنگی دارند و سطح دیوار به عنوان صفحه بازتابنده نور برای ایجاد نوری محو در سرتاسر فضا عمل می کند. برخلاف چراغهای سقفی که اغلب نوری یکسان در یک اتاق منتشر می کنند، چراغهای دیواری را می توان برای ایجاد نقاط پرنور و کم نور و ایجاد جریان نور استفاده کرد.

  • آباژورها

نورتاب ها یکی از عناصر تزیینی مهم در فضای داخلی به شمار می روند که به راحتی زینت بخش فضای مورد نظر میتوانند باشند. داشتن سایه ای تاثیر گذار فضایی که در آن حضور دارید را زیباتر می کند و نور دلپذیری را برای کار شما ایجاد می کند. حالت های ظاهری آباژورها متفاوت است. حباب هایی که در انتها عریض تر هستند بیشتر نور را به سمت پایین می تابانند، در حالی که آباژورهای استوانه ای نور را به حالت برابر به بالا و پایین تقسیم می کنند و به تبع فضای میانی را بدون نور و تاریک باقی می گذارند. پایه ها نیز شکلهای معمولی یا فانتزی دارند که بلند و کوتاه اند و ممکن است سرامیکی، سفالی، شیشه ای، چرمی، فلزی یا از جنس چینی باشند. پایه های دایره ای بیشتر از جنس شیشه یا چینی هستند. پایه های شمعی نیز به شکل استوانه های باریک هستند که سر آنها لامپ شمعی می خورد.

-جنس سایبان آباژور

حصیر: نور لطیف و نرمی را از خود می تاباند.

کاغذ: با عمر کوتاه و بهایی اندک که نوری لطیف و ملایم پخش می کند.

کرباس: سخت جان است و با اغلب دکورها هماهنگی دارد و باید دائم گردگیری شود.

پارچه: کتان و ابریشم دو ماده پرمصرف در ساخت آباژور هستند و کیفیت رنگ آنها نیز به غلظت رنگ بستگی دارد. گردگیری مرتب کلاهک های پارچه ای بر عمرشان می افزاید.

شیشه: ویژگی حباب های شیشه ای این است که بازتاب نور را شدیدتر می کنند. شیشه های رنگین بر اساس رنگشان حس خاصی به محیط می دهند، اما برای نوردهی فضای منزل مناسب نیستند. شیشه گرد و غبار را به راحتی عیان می سازد، پس باید به صورت مداوم و منظم شیشه ها را شست.

لایتینگ پلاس لایتینگ لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *