نورپردازی محوطه

تاثیرات اجتماعی و زیست محیطی نورپردازی محوطه بیرونی

مقدمه

نورپردازی محوطه بیرونی علاوه بر اینکه باعث افزایش ایمنی برای تردد خودروها و افراد در محوطه های شهری می شود، نقش کلیدی و مهمی در کاهش جرایم و ایجاد احساس امنیت دارد. تاریکی خود یکی از بسترهای پدید آوردن جرم، به ویژه جرمهای اجتماعی است و تامین روشنایی مناسب تاثیر قابل توجهی در افزایش امنیت دارد.

تاثیرات اجتماعی

کاهش جرایم

مطالعات گسترده ای در زمینه بررسی تاثیر روشنایی و نورپردازی بیرونی در افزایش امنیت و کاهش جرم صورت گرفته است. در سالهای اولیه تمامی این مطالعات بر تاثیر مثبت روشنایی در کاهش جرایم تاکید داشتند. بعدها مطالعات دیگری صورت گرفت که نسبت به این تاثیر مثبت ابراز تردید می کرد و به دولتها و نهادهای امنیتی توصیه می کرد چنانچه دوربین های مدار بسته استفاده شود، احتمال وقوع جرم کمتر خواهد شد با این وجود در سالهای اخیر مطالعات جامع تری صورت گرفته است که بر نقش روشنایی و نورپردازی محوطه  بیرونی در این زمینه تاکید می کند. خلاصه این نتایج نشان می دهد که:

افزایش روشنایی نورپردازی محوطه های بیرونی به صورت میانگین باعث کاهش ۲۰ درصدی جرایم شده است. در برخی از مناطق در کشور انگلستان این رقم به ۳۰ درصد نیز رسیده است. در حالی که استفاده از دوربین مدار بسته به تنهایی باعث کاهش ۴ درصدی جرم می شود. استفاده توامان این دو روش باعث کاهش ۴۱ درصدی جرایم می شود.

افزایش روشنایی و نورپردازی محوطه بیرونی تاثیر بیشتری در کاهش جرایم دارد چرا که باعث تقویت نظارت همگانی و کنترل غیر رسمی افراد اجتماع می شود.

آلودگی نوری

تعریف

زندگی تمام موجودات زنده براساس چرخه طبیعی نور شکل می گیرد، استفاده از منابع نور مصنوعی در شب اگرچه باعث افزایش بهره مندی ما از ساعات تاریک شب شده است، ولی چنانچه طرح روشنایی و نورپردازی محوطه کنترل شده نباشد مشکلات بیولوژیکی مختلفی را می تواند به دنبال داشته باشد. در یک تعریف جامع و کلی، آلودگی نوری را می توان تابش نور به نواحی غیر از نواحی هدف نامید.

چنانچه نور چراغ خیابانی از پنجره اتاق خواب شما به داخل منزل شما می تابد و مانع آسایش شما می شود یا چنانچه به دلیل روشنایی بیش از حد آسمان در فضاهای شهری در شب، از دیدن ستارگان در شب محروم می شوید، شما از آلودگی نوری رنج می برید به این ترتیب خیرگی حاصل از منابع روشنایی و نورپردازی نیز می تواند یکی از فرمهای آلودگی نوری باشد.

از جمله مهمترین تاثیرات سو آلودگی نوری، اتلاف انرژی است. تابش نور به نواحی ناخواسته به معنی استفاده نامناسب از منابع انرژی و به دنبال آن افزایش انتشار گازهای گلخانه ای است. از سوی دیگر آلودگی نوری می تواند تاثیرات فیزیولوژیکی و بیولوژیکی به همراه داشته باشد.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *