نورپردازی استخر

تاثیر هندسه استخر در نورپردازی استخر

در نورپردازی استخر، بسته به شکل هندسی آن نورپردازی استخر فرق می کند. به طور مثال: برای استخرهایی که دارای حجم مکعبی یا مکعب مستطیلی هستند و در آن ها هیچ گونه لبه یا برامدگی کار نشده است که مانع از پخش نور در کل حجم مورد نظر شود نوع نورپردازی متفاوت است و اگر اندازه این استخر نیز کوچک باشد، تنها با استفاده از یک تک چراغ استخری می توان کل حجم استخر را روشن کرد که این چراغ استخری می بایست در انتهای عرض استخر وصل شود و اینگونه نورپردازی استخر کوچک انجام می شود.

اما در مورد استخرهای بزرگ تر از ۸ متر طول، شرایط نورپردازی استخر تغییر می کند که مهندس روشنایی و طراح نورپرداز با استفاده از فرمول های تخصصی خاص، چینش چراغ های استخری را در داخل استخر تعریف می کنند.

همانطور که می دانید استخرهای مدرن امروزی به همراه پله هایی به کار رفته در داخل آنها طراحی و ساخته می شوند، در اینجاست که وجود پله ها در داخل استخر شرایط نورپردازی را تغییر می دهند و می بایست نورپردازی استخر به گونه ای دیگر انجام شود. استخرهای کوچکی که دارای شش متر طول و چهار متر عرض هستند، تنها نیازمند نصب یک چراغ استخری می باشند که بسته به قرار گیری پله های ورودی خروجی در داخل استخر مکان چراغ تغییر می یابد، اما اگر سایز استخر از اندازه ای که بیان شد بیشتر شود و تعداد پله ها نیز تغییر کند، بسته به تعداد پله ها، مکان قرارگیری پله ها، لبه های استخر مکان قرارگیری چراغ استخری نیز متفاوت می شود.

در این میان استخرهایی هم هستند که دارای حجم های منحنی وار هستند، در مورد اینگونه استخرهایی که شکل و حجم آن ها مانند عدد هشت انگلیسی است نیز در اکثر موارد چراغ های استخری در پهنای کم و به شکلی متقارن قرار داده می شوند اما محل قرار گیری دقیق چراغ ها تنها توسط شرکت های نورپردازی متخصص در نورپردازی و روشنایی می تواند مشخص گردد، که شرکت مهندسی روشنایی و نورپردازی زیماپرگاس توانایی های بالقوه ای نیز در این زمینه دارد.

منبع: مقاله نورپردازی اسپا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *