نورپردازی بیمارستان

تعیین استراتژی نورپردازی فضاهای بیمارستان براساس نوع کاربری فضا بخش دوم

نورپردازی در پله های ثابت و متحرک

پله ها می توانند روی افراد دارای اختلال بینایی و کسانی که تحرک محدودی دارند، نگرانی های قابل ملاحظه ای را ایجاد کنند، پله ها باید به خوبی روشن باشند تا بین کف و پیشانی پله ها کنتراست ایجاد شود. لبه ی رنگی و دارای کنتراست پله ها و نیز روشن و شبرنگی کردن آن ها می تواند به ایمنی کمک کند. در خط طبیعی دید افرادی که از پله ها پایین می آیند، نباید چراغ های روشن و یا پنجره قرا داده شود. این موارد ممکن است ایجاد خیرگی کرده و به یک سانحه منتهی شود. ضمناً مهم است که دید رنگ و کنتراست پله روی کف و لبه ی پله ها در شب نیز کنترل گردد. کناره ی کنتراست راه پله می تواند به مراجعین کمک کند تا با درک نمای زیکزاک آن، توازن پله ها را پیش بینی نمایند. به طور کلی اختلاف نور انعکاسی ۲۰ درصد برای بوجود آوردن یک کنتراست رنگ خوب کفایت می کند. کنتراست قوی مثل سیاه، سفید و زرد برای لبه ی پله ها بیشتر معمول است؛ اما این کنتراست ممکن است برای هر طرح رنگ هارمونی چندان مناسب تشخیص داده نشود. برای پروژه های طراحی داخلی، تولید کنندگان باید بتوانند یک دامنه کنتراست رنگ و نور خلاق تر برای لبه ی پله ها تولید کنند.

نورپردازی در مناطق مراقبتی

مناطق مراقبتی یا بخش ها، مکان هایی مانند سالن های بیماران بستری، ایستگاه های پرستاری، پاویون ها، توالت ها و اتاق های کارکنان را در بر می گیرد. بخش ها باید احساس اطمینان از مراقبت پزشکی همراه با آرامش جسمی و هیجانی را تضمین نموده و همچنین اطمینان حاصل شود که حال و هوای موجود فراهم آورنده ی یک احساس گرم و آرامش بخش باشد که همه ی این ها برای بهبود سلامت بیماران مهم است.

نورپردازی بخش پر رفت و آمد

از آن جایی که مناطق پر رفت و آمد اغلب به نورپردازی الکتریکی اتکا دارند، استفاده از بازتاب دهنده های مات برروی دیوار ها و سقف ها برای تشکیل پایه یک فضای جلوه ی نور، ضرورت پیدا می کند. کف این منطقه نیز باید یک سطح انعکاسی متوسط تا زیاد ایجاد کند و رنگ مات داشته باشد تا از ایجاد تصاویر انعکاسی متعلقات چراغ اجتناب گردد، چرا که می تواند روی کف، لکه های روشن بوجود آورد.

منبع: مجله چیدمان

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *