نورپردازی بیمارستان

تعیین استراتژی نورپردازی فضاهای بیمارستان بر اساس نوع کاربری فضا

نور ورودی بیمارستان

سطوح ورودی در سالن های ورودی باید با دقت درجه بندی شود. سطوح نور در نزدیکی ورودی ساختمان بایستی بالا باشد، به طوری که سالن از بیرون روشن و با روح باشد تا مردم بتوانند در بدو ورود، از بیرون مسیرشان را انتخاب کنند. سطوح مختلف نورپردازی همچنین می توانند راهنمایی برای تعیین دقیق مسیر اصلی از ورودی ساختمان به سایر مناطق و تسهیلات باشد. روشن بودن دیوارها می تواند موجب زنده تر شدن سالن ورودی شود.

نورپردازی در منطقه ی پذیرش

افراد وقتی وارد ساختمان می شوند، خط دید مستقیم آن ها به سمت پذیرش می رود. میز پذیرش اولین نقطه ی تماس در یک بیمارستان است و بنابراین باید اطرافش، کنتراست واضحی داشته باشد. این بدان معناست که مسئول پذیرش و منطقه ی پذیرش باید روشن ترین قسمت میدان دید برای وارد شونده باشد.

نورپردازی منطق انتظار

مردم هنگامی که منتظرند، اغلب تمایل دارند مطالعه کنند، بنابراین، حداقل ۲۰۰ لوکس روشنایی برای این منظور باید تامین شود. البته در صورتی که این افراد را اکثراً سالمندان تشکیل دهند، میزان نور بیشتری لازم است. جهت افزایش روشنایی به اتاق انتظار و فراهم ساختن یک حس خانگی به این فضا می توان از چراغ های سقفی به عنوان مکمل لامپ های دیواری استفاده نمود. غالباً بیماران منتظر، به وسیله ی کارکنان بیمارستان برای درمان فراخوانده می شوند که ممکن است از ورودی های اصلی به محل مراقبت یا اتاق مشاوره تردد نمایند. بنابراین برای اینکه بیماران و کارمندان بتوانند به راحتی همدیگر را ببینندوجود یک تعادل خوب نوری بدون خیره کنندگی اهمیت دارد. در بعضی از بیمارستان ها، منطقه های انتظار بخشی از مسیر خروجی را تشکیل می دهند که ظاهر آن در هنگام خروج باید به خاطر سپرده شود. تاکید روی ورودی و خروجی و تابلوهای راهنما، همراه با تامین نور اضافی می تواند به مسیریابی کمک کند. بیمارستان های مدرن عمدتاً برای فراهم نمودن سرگرمی و اطلاعات بیماران، اتاق های انتظار را با تلویزیون و کامپیوتر تجهیز کرده اند. برای پرهیز از نور خیره کننده ی مستقیم یا انعکاسی برای افرادی که از این وسایل استفاده می کنند، نورپردازی مناسبی باید انجام شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *