نورپردازی نما

تفاوت در نورپردازی نما

نورپردازی نما

توسعه نور در محیط بیرونی، جامعه ی مدرن را تحت تاثیر خود قرار داده است. با گسترش استفاده از نور مصنوعی در محیط شهری، ریتم زندگی افراد تغییر کرده است، به شکلی که نور، انسان ها را تحت تسلط خود درآورده است. معماری نور در محوطه بیرونی بدین معناست، ایجاد ارتباط مستقیم نور با نشانه های موجود و تاثیر آن بر افراد.

همه می دانیم، سطوح عمودی در فضاهای شهری به گونه ای هستند که اکثراً دارای شکل هندسی مکعب مستطیل می باشند. از دید علم روانشناسی و طراحی، طراحی نورپردازی نما یک نکته ی کلیدی در ایجاد درکی صحیح از یک منطقه ی شهری است. به تعداد ساختمان های موجود و نماهای ساخته شده، کانسپت های نورپردازی متفاوت وجود دارد. نماها در طول روز متفاوت هستند و حجم اصلی خود را در زیر نور آفتاب نشان می دهند.

اما شب هنگام چگونه دیده شدن نما، بستگی به طراحی نور و طراح  نورپرداز دارد که نما را به چه شکلی نورپردازی کند تا تاثیری صحیح بر ناظر بگذارد. نورپردازی استاندارد و صحیح طراحی شده برای نماها می تواند نورپردازی نما را به شکلی کاملاً خاص، دراماتیک و متفاوت نشان دهد. نورپردازی نماهایی که غالباً دارای بافت و ظاهری سخت و خشن هستند، با نورپردازی نماهای شیشه ای که دارای ظاهری است که از لحاظ نورپردازی نما، انعطاف پذیر می باشد. نماهای شیشه ای در طول روز، به علت تابش مستقیم نور خورشید بر سطح شیشه های آن، ناظر نمی تواند داخل ساختمان را ببیند و بدین خاطر نمای داخلی ساختمان قابل دید نمی باشد. اما شب هنگام، نماهای شیشه ای عمق داخلی ساختمان را نشان می دهند و معماری داخلی ساختمان را ناظر می تواند از بیرون نمای ساختمان مشاهده کند. بدین جهت نور ساطع شده از داخل ساختمان به بیرون ساختمان به شکلی تاثیرگذار است که نما را سیلوئت می کند و اجازه نمی دهد نورپردازی انجام شده بر روی نمای ساختمان شیشه ای به چشم ناظر بیاید. بدین سبب نورپردازی نمای شیشه ای باید به شکلی هوشمندانه تر صورت گیرد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *