نورپردازی

دیوار رسانه ای سبز پیکسلی و پرده کرکره های خورشیدی

دیوار سبز پیکسلی توسط سیمون جاسترا و همکاران معمارش طراحی شده است و بخشی از مجموعه سرگرمی چیکویی نزدیک سایت المپیک چین است که در سال ۲۰۰۸ رونمایی شد. این دیوار، با ۲۲۹۲ ال ای دی رنگی منحصر به فرد، بزرگترین صفحه نمایش ال ای دی رنگی در جهان به مساحت ۲۴۰۰ فوت مربع و دارای سیستم آلی خودکفایی انرژی است. این دیوار پرده ای عظیم که یکپارچه از مدول های فتوولتاییک آلی پوشیده شده و در طول روز انرژی خود را ذخیره می کند تا شب هنگام روشن شود توسط گروه آروپ طراحی و مهندسی شده است.

چنانچه در طول روز فضاهای داخلی به نور خورشید نیاز داشته باشند نور از دیوار شیشه ای عبور کرده و به داخل نفوذ می کند و هنگامی که به جریان برق نیاز باشد نور خورشید در طول روز به سلول های فتوولتاییک آلی که بر روی دیوار شیشه ای لمینت شده است تابیده، فرایند ذخیره صورت می گیرد تا شب هنگام جهت سیستم روشنایی و رسانه ای به کار آید. شفاف و منعطف بودن سلول های فتوولتاییک آلی قابلیت و توانمندی فناوری نسل دوم سلول های خورشیدی است که با استفاده از نانو مواد ساخته شده اند. یکی از دستاوردهای این ساختمان توانایی برقراری ارتباط با محیط شهری از طریق نوع جدیدی از شفافیت دیجیتالی است. پوسته ای هوشمند که در تعامل میان فضای داخلی ساختمان و فضاهای عمومی بیرونی عمل کرده و نمای ساختمان را به محیطی پاسخ گو مبدل ساخته است. ادغام کامل فن آوری اطلاعات با معماری در بافت شهری نشان دهنده نوع جدیدی از سطح ارتباطات به اشکال بی سابقه ای از هنر بوده و زمینه ی پیش بینی رفتار و فعالیت های  ساختمان را برای طیف گسترده ای از مخاطبان در داخل شهر پکن فراهم می آورد.

پرده کرکره های خورشیدی

از جلوه های دیگر سلول های فتوولتاییک ارگانیک می توان به پرده های کرکره ای قابل نصب در منازل یا ادارات اشاره کرد. این پرده از دو قسمت تشکیل شده است: سلول های خورشیدی منعطف که روی هرکدام از نوارهای افقی پرده نصب شده است و چراغ های ال ای دی، در ساعات روز که پرده جهت حفاظت نور خورشید به داخل اتاق مورد استفاده قرار می گیرد. سلول های فتوولتاییک ارگانیک که بر روی نوارهای افقی کرکره جانمایی شده اند در جهت نور خورشید قرار گرفته و در این مدت شارژ می شوند. شب هنگام زمانی که به سیستم روشنایی نیاز است. لامپ های ال ای دی که در لبه های داخلی نوارهای افقی کرکره نصب شده اند روشن می گردند و بدین صورت نور مورد نیاز اتاق تامین می گردد.

نمونه های مشابه پرده خورشیدی طراحی شده دست آورد نسل دوم فناوری های فتوولتاییک است که تحت تاثیر نانو مواد بوده و انعطاف پذیری، سبکی و شفافیت را به همراه دارد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *