طراحی روشنایی

راهنمای نورپردازی نماهای شهری

نورپردازی نماهای شهری
نمایی که به روشی خاص یا متفاوت در شب نورپردازی شده باشد؛ علاوه بر اینکه از بافت مجاور تمیز داده می شود؛ می تواند در جهت یابی در سطح شهر در مقیاس کوچک (محله) یا مقیاس بزرگ (منطقه یا شهر) کمک موثری باشد. این امر در حقیقت کمکی است در راستای خوانایی بافت. هنگامی که با یک بنای خاص سر و کار داریم؛ باید به حفظ هویت و شخصیت آن نیز توجه داشته باشیم. این هویت خاص به وسیله ی توجه به خصوصیات ظاهری، عملکردی و معنایی بنا در نورپردازی نما تامین می شود.
در کنار عامل هویت و شخصیت که به وسیله ی نورپردازی در شب می تواند تامین شود. انواع منابع نور و نحوه ی تابش آن ها نیز می تواند حالات عاطفی خاصی به محیط اطراف خود القا کند؛ مانند: تحرک، توهم، تمرکز، آرامش و…. به همین دلیل نورپردازی نما اساساً بیشتر مبحثی هنری است تا فنی. بنابراین اصول زیبا شناختی و مهارت طراح در موفقیت این امر نقش مهمی دارد.
پیش از این اشاره شد که در بسیاری از مواقع، اهمیت عملکرد خاص یک بناست که آن را تبدیل به یک ساختمان ویژه می کند. عملکردهایی که می توانند این ویژگی را برای یک بنا به همراه داشته باشند؛ می توانند به یکی از دلایل زیر اهمیت داشته باشد:
– اهمیت سیاسی- اجتماعی (نهادها و سازمان های دولتی و خدمات وابسته)
– اهمیت مذهبی (مکان های عبادت یا انجام مراسم آیینی ادیان مختلف)
– اهمیت فرهنگی (تئاترها، موزه ها، سینماها و …)
– اهمیت خدماتی (مدارس، بیمارستان ها، ورزشگاه ها و…)
– اهمیت اقتصادی (بانک ها، ساختمان های تجاری یا صنعتی و…)

اهمیت این عملکردها در ذهن عموم شهروندان می تواند شناخت همگانی این بناها را به همراه آورد؛ در عین حال توقعاتی را نیز از پیش برای آن بوجود می آورد.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *