رنگ و نور

رنگ نور و مفهوم آن در نور پردازی

رنگ نور و مفهوم آن در نور پردازی

رنگ، آن احساس درونی ست که ما هنگام برخورد نوری با طول موج (یا فرکانس) خاص یا مخلوطی از طول موج ها به شبکیه ی چشم آن را تجربه می کنیم. دریافتی که ما از رنگ داریم در مغز تولید می شود. بنابراین رنگ یک خاصیت فیزیکی ماده یا انرژی نیست. رنگ همچنین از لحاظ روانشناسی و احساسی روی ما اثر می گذارد. شیوه ای که برای توصیف رنگ ها و مفهوم آنها به کار می بریم بسیار به پس زمینه ی فرهنگی ما وابسته است، که آن هم پیوسته در تغییر است. ما در محدوده ی مرئی نور خورشید عموما هفت یا هشت رنگ متفاوت را تشخیص می دهیم.

شبکیه چشم انسان دارای سه نوع گوناگون از گیرنده های رنگی مخروطی شکل است. آنها نسبت به نور قرمز، سبز و آبی حساسند. همه ی انواع گوناگون رنگ ها از ترکیب این سه رنگ اصلی (قرمز، سبز و آبی) به دست می آید. مدلهای متفاوت بسیاری برای توصیف شیوه ی نمایش رنگ ها وجود دارد، مانند: XYZ ,CMYK ,RGB ,HSV CIELab ,RAL ,Munsell.

مفهوم رنگ

دریافت ما از رنگ تحت تاثیر تجربه ی روانی و هیجانی ماست، که این خود دلیلی است بر این که چرا مفهوم رنگ، بستگی شدیدی به شخصیت، زمینه ی فرهنگی و شرایط اجتماعی ناظر دارد. انسان ها یاد گرفته اند که رنگ یک شیء را با اثری که دارد (سمی، خوراکی، گرم، سرد و غیره) و با تجربه ی همراه آن (خطر، مزاحمت، سرزندگی و غیره) مربوط سازند. در خلال این روند، هیجانات و احساسات ما تکوین می یابند. برای مثال خون همواره یاد آور جراحت، درد و پرخاشگری است. طبیعتاً با توجه به جامعه و فرهنگ، تفاوت هایی در این میان است.

رنگ:تداعی ها و هیجانات

مردمان با فرهنگ های متفاوت پاره ای، تجربه های مشترک از رنگ دارند. برای مثال: خورشید، آسمان، طبیعت (برگ سبز، آسمان آبی، غروب قرمز)، تاریکی، آتش، خون و غیره. در این موارد مفهوم کم و بیش یکسانی از رنگ های متفاوت وجود دارد.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *