نورپردازی و روشنایی اماکن ورزشی

روشنایی اماکن ورزشی

اهم طراحی

درک این موضوع بسیار با اهمیت است که قبل از شروع نورپردازی و روشنایی داخلی اماکن ورزشی در رابطه با آن اطلاعات بسیار کاملی و مطمئنی بدست آوریم. فهم این موضوع که ذات هر رشته ی ورزشی به چه شکل است و روشنایی چه بخش هایی در هر ورزشی با اهمیت تر و مهم تر است خود موضوعی بسیار مهم است که طراح نورپرداز با آشنایی بر این رشته های ورزشی مختلف می تواند به درک این موضوع برسد، در برخی ورزش ها دیدن سرعت بالای حرکت شی مثل توپ تنیس بسیار بااهمیت است و حرکت توپ می بایست به شکل سه بعدی توسط هم بازیکن و هم داور و در پله ی بعد تماشاچیان دیده شود و مکان توپ مشخص باشد.

حجم و بزرگی زمین بازی

در نورپردازی و روشنایی داخلی اماکن ورزشی، امکان دید بازیکن باید به شکلی باشد که بازیکن بتواند تمام تجهیزات و وسایلی که باید در طی بازی آنها را ببیند، به درستی تشخیص بدهد. نورپردازی و روشنایی داخلی اماکن ورزشی باید به گونه ای باشد که همچنین بازیکن امکان تشخیص ابعاد و اندازه زمین ورزشی را به درستی تشخیص دهد حواشی زمین را به درستی ببیند تا از خط مرزی که برای او تعیین شده است بیرون نرود.

بخش های مهم شامل نواحی زیر می شود:

  • نورپردازی و روشنایی اماکن ورزشی به شکلی که ناحیه ای امن و بدون خطر را برای بازیکن ایجاد کند.
  • ایجاد بخشی جدا برای تماشاچیان توسط نور.
  • در اماکن ورزشی که استخر وجود دارد، نورپردازی استخر به شکلی باشد که حجم و اندازه و عمق استخر توسط ورزشکار قابل تشخیص باشد.
  • نورپردازی و روشنایی اماکنی که تماشاچیان توسط نور دیده شوند.
  • نورپردازی و روشنایی بخشی که تماشاچیان در آن حضور دارند، جهت این موضوع که تردد آسان داشته باشند.

در بخشی که فعالیت های ورزشی در رسانه ها پخش می شود، و یا ورزش هایی که دارای تماشاچیان زیادی هستند مثل بازی بدمینتون، کریکت، فوتبال و… می بایست تمرکز نور به گونه ای باشد که هم بازیکنان به طور واضح و کامل دیده شوند و هم توپ هایی که در این بازی ها استفاده می شوند دیده شوند.

در علم روشنایی، تمرکز نور باید به شکلی باشد که هر دو بخش عمودی و هم افقی برای ناظران قابل دیدن باشند.

در بازی بدمینتون نور تا ارتفاع بالاتر هم باید پرتاب شود تا بازیکن در ارتفاع های بالاتر هم حرکت توپ را مشاهده کند و بتواند جواب درستی برای زدن توپ به بازیکن مقابل بدهد.

به شکل کلی در اماکن ورزشی دیدن احجام توسط نور پخش شده به شکل کامل بسیار بااهمیت است. در نتیجه نورپردازی و روشنایی اماکن ورزشی باید به شکلی باشد تا تغییرات ایجاد شده در احجام مانند توپی که در حال تغییر وضعیت از مکانی به مکان دیگر است توسط مخصوصاً بازیکنان و داوران به طور واضح دیده شوند تا داوری و قضاوت نادرستی در رابطه با بازی انجام شده وجود نداشته باشد. هر قدر کنتراست اشیاء موجود در زمین ورزشی درست و استاندارد رعایت شود، امکان بهتر دیدن آنها افزایش می یابد.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *