نورپردازی و روشنایی

روشنایی خارجی و اهمیت آن

روشنایی خارجی

به طور معمول و در حد توجه این مقاله، روشنایی خارجی در فضاهای شهری به دو روش تامین می شود، یکی استفاده عمومی که مسئولان متولی آن است. هر دو بخش در زیر گروه روشنایی های مصنوعی قرار می گیرند، زیرا خورشید عامل روشنایی طبیعی بدون الزام و ایجاد هر محدودیتی است. شاید بارها مشاهده کرده اید که ازقسمت تنگ و گاه سرپوشیده مکانی شهری عبور می کنید و با وجود تاریکی، هیچ منبع روشنایی در آن وجود ندارد. سه عامل اولیه و اساسی، چارچوب مصرف انرژی را در این بخش تعیین می کند:

اول مقدار تابش سالانه خورشید را باید مورد توجه قرار داد. هرچه تابش بیشتر باشد، معنای مستفاد آنکه طول ساعات روز بیشتر و در نتیجه استفاده از روشنایی مصنوعی کمترخواهد بود. با این تعبیر مناطقی که در تقسیم بندی اقلیمی زیر گروه مناطق گرم قرار دارند، انرژی کمتری مصرف می کنند، در حالی که کشورهای اروپایی برای روشن کردن فضاهای شهری باید انرژی مصرف کنند. دوم توجه به طراحی شهر و کاربرد رنگ در جداره ها و کف است. اگر رنگ ها فقط ۱۵ دقیقه در روشنایی شهر تاخیر به وجود آورند، با توجه به مساحت یک شهر صرفه جویی بسیار قابل توجهی صورت خواهد گرفت. سوم دقت در استفاده از نور مصنوعی در شهر به کمک بخش خصوصی و استقرار آنها در جداره های شهری است. برای مثال صاحبان مغازه ها تمایل به روشنایی زیادی در قسمت ورودی و ویترین های خود دارند. اگر دولت بار اقتصادی تامین انرژی را به بخش خصوصی واگذار کند، به دنبال آن ساز و کار خود کنترلی به وجود خواهد آمد. اما در بعضی کشور ها از جمله ایران، دولت با پرداخت یارانه کلان تا حدود ۷۵ درصد مبلغ استفاده از برق را عهده دار می شود. نتیجه این مسئله صرفه جویی و اتلاف منابع انرژی خواهد بود.

نکات زیادی را باید در روشنایی فضاهای خارجی رعایت کرد. از جمله، نوع لامپ های مورد استفاده، فاصله گذاری حساب شده بین منابع روشنایی، ساعات استفاده از روشنایی، تقسیم بندی به لایه های مختلف از نظر نیاز روشنایی و استفاده حداکثر از نور فضاهای داخلی، که جداره های شهری زا تشکیل می دهند، می توان برشمرد.

آیا می توان مکان های مصرف کننده انرژی الکتریکی برای روشنایی در بخش شهر را طبقه بندی کرد تا به کمک آن دامنه مصرف و مقدار مصرف را تعیین کرد؟ دشوار است. اما برای برنامه ریزی، نیازمند آن، ولو با دقت کم هستیم.منابع مصرف را به شرح زیر دسته بندی می کنیم:

  • خیابان ها و بزرگراه های درون شهری
  • مناطق پارک اتومبیل های داخل شهری
  • روشنایی برای تامین سلامت و امنیت
  • روشنایی لازم برای منابع هشداری و نشانه ای در شهر
  • تزیینات ظاهری ساختمان ها و دکوراسیون جداره های شهری
  • روشنایی دیگر مکان های عمومی شهری با استفاده دائمی مثل پارک ها، مساجد و غیره

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED چراغ LED چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *