نورپردازی داخلی

روشنایی در شکل های متفاوت حجمی

روشنایی در شکل های متفاوت حجمی
چند حجم شناخته شده در معماری ایران و دنیا وجود دارند که به نظر می رسد پایه و اساس شکل گیری آنها، توجه به استفاده حداکثر از نور طبیعی و در کنار آن توجه به صرفه جویی مصرف انرژی بوده است. در این مقاله به این مسئله پرداخته می شود.
چهار شکل مختلف عبارتند از:
– حیاط مرکزی
– حیاط مرکزی مسقف با شیشه (آتریوم)
– فضاهای گلخانه ای تکی یا مکرر (پاسیو)
– راهروهای طولی مسقف (گالری)
حیاط مرکزی، آشناترین شکل حجمی ساختمانی است که نمونه های فراوانی از آن در شهرهای ایران دیده می شود. در این شکل معماری، فضایی باز از چهار طرف توسط بنا، از پایین به زمین و از بالا به آسمان محدود است. طلیعه آفتاب با توجه به حرکت زمین به دور خودش و به دور خورشید، فضاهای سایه و روشنی در حیاط به وجود می آورد که در عین زیبایی، توزیع مناسبی از نور و گرما در سراسر فضاهای اطراف خود را حاکم می کند.
زیبایی خیره کننده حیاط های مرکزی با باغچه های زیبا و حوض زیباتر از آن، تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزاند. در هر لحظه نور را از جبهه های مختلف به عمق فضاها می کشد و خود نیز بهره های فراوان از آن می برد. حیاط مرکزی با کف سازی مناسب و روشن در مناطق پر آفتاب یا حتی در آب و هوای غیر گرم، بهترین راه صرفه جویی در مصرف انرژی بخش روشنایی است. اگرچه از این نکته نیز نباید غافل بود که شرایط آسایش حرارتی در گرما و سرما به کمک استفاده از حیاط مرکزی به مراتب بهتر حاصل می شود. در معماری گذشته ایران حیاط را جلوه ای از بهشت می پنداشتند، از این رو در تزیین و زیبایی آن اهتمام ویژه ای به خرج می دادند.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED چراغ LED چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *