روشنایی

روشنایی: متعادل سازی نیازهای انسان با معماری، اقتصاد و محیط

معماری
روشنایی و نورپردازی در زمینه معماری چه داخلی و چه خارجی کاربرد فراوان دارد. روشنایی با کیفیت بالا متاثر از فرم معماری، ترکیب و نماست. هماهنگی نورپردازی با معماری، علاوه بر این که منظور خاصی را می رساند به فهم مشاهده گر از فضا نیز کمک می کند. آن نورپردازی که معماری را نادیده بگیرد نقض کننده نیازهای کاربران است. برای مثال اگر روشنایی اضطراری با فضای ساختمان هماهنگ نباشد ممکن است باعث کندی خروج شود.
مسائل اقتصادی و شرایط محیطی
هزینه ها اغلب بر انتخاب سیستم روشنایی تاثیر می گذارد و آنها را محدود می کند. به طور معمول، خریداران فقط نسبت به هزینه های تولید حساس اند. در حالی که در یک تحلیل اقتصادی جامع، هزینه های نصب، بهره برداری و تعمیر و نگهداری مهمتر از هزینه های اولیه است. هر طرح نورپردازی که هزینه های تعمیر و نگهداری یا بهره برداری آن بیشتر از پرداخت های عمومی متعارف باشد مردود است. در سالهای اخیر استانداردها و کدهایی جهت تعیین محدوده های توان مصرفی برای نورپردازی و روشنایی به وجود آمده است اما باید توجه داشت که کاهش مصرف انرژی به تنهایی نمی تواند یک معیار بخشنامه ای برای طراحی باشد و سایر معیارها را نیز باید در نظر گرفت.
پارامترهای طراحی
در ادامه، بحث مختصری در خصوص پارامترهای طراحی یک سیستم روشنایی و نورپردازی ارائه می شود:
نمود فضا و چراغ ها
ترتیب عناصر از قبیل تجهیزات و چراغ های موجود در فضا و ارتباط آن ها با یکدیگر مشخص کننده این نمود است. نکته مهم آن است که حالت چراغ ها با طراحی و معماری فضا هماهنگ باشد و آن را ارتقا دهد. سیستمهای نورپردازی همچنین می توانند تصویر خاصی از فضای مورد نظر خلق کنند ( به عنوان مثال، وحدت، تجمل، صنعتی بودن یا پیشرو بودن در سبک هنری ). موضوع دیگر شلوغی بصری است که باعث گیج کنندگی و اغتشاش جزئیات در میدان دید می شود. به عنوان مثال ممکن است تجهیزات نورپردازی باعث اختلال در چشم انداز یک منظره طبیعی شود و یا یک ترکیب بصری با طراحی دقیق را خراب کند.
توجه چشم به نقاطی معطوف می گردد که دارای روشنی بیشتری است، بنابراین در یک ترکیب معین نواحی روشن از اهمیت بیشتری برخوردارند و می توان از آنها بری انتقال اطلاعات بصری که ارجحیت بیشتری دارند استفاده نمود ( به عنوان مثال شناسایی مسیرهای کلیدی برای مسیر یابی و تشخیص مرزها ) . الگوی رنگ نیز می تواند چشمها را به سوی نواحی با اهمیت بیشتر هدایت کند.
نمود رنگ ( و کنتراست رنگ)
نمود رنگ می تواند بر امکان دید و زیبا شناسی اثر بگذارد. برای مثال رنگ فلورسنت امکان دید یک شیء را افزایش می دهد اما ممکن است از نظر ترکیب با فضا مشکل زیبا شناختی داشته باشد. عواملی که در نمود رنگ سهیم است: توزیع توان طیفی منبع نور، توانایی دریافت و ادراک رنگ توسط بیننده و ضرایب انتقال و بازتاب اشیاء و سطوح اتاق یا فضا می باشد.
کنتراست رنگ ( تفاوت دریافت و ادراک رنگ بین یک سوژه و پس زمینه آن ) اغلب یک ملاک مهم برای سوژه های صنعتی و علائم و نشانه های ایمنی است.
استفاده از روشنایی روز و کنترل آن
منظره بیرون ( از دید ناظر داخلی ) می تواند از طریق ارائه اطلاعاتی درباره وضعیت آب و هوا و موقعیت زمانی روز و نیز فراهم کردن فاصله مناسب برای رفع خستگی ماهیچه های چشم، تاثیرات روانشناختی و فیزیولوژیکی عمده ای بر جای بگذارد. از این رو نباید از شیشه های مات و غیر شفاف برای پنجره ها استفاده کرد. از روشنایی روز و نور خورشید می توان برای روشن کردن فضای مورد نظر نیز استفاده نمود به شرط آنکه میزان روشنایی، پخش نور و جذب گرما تحت کنترل باشد. البته روشنایی روز را نمی توان بعنوان یک منبع نور قابل اطمینان و ثابت برای روشن کردن یک سوژه خاص به کاربرد بلکه صرفاً نقش یک روشنایی عمومی را ایفا می کند.
استفاده از کنترل کننده های خودکار فتوالکتریک و دیمرهای دستی به همراه روشنایی روز، راهبرد مناسبی برای مصرف انرژی است. البته ممکن است استفاده از کنترل کننده های اتوماتیک برای کاربران چندان قابل قبول نباشد بنابراین در پیاده سازی این سیستم ها باید اهداف مربوط به صرفه جویی در انرژی را با تمایلات کاربران هماهنگ کرد. انتقال از روشنایی روز به محیط داخلی یا فضاهای سرپوشیده نیازمند مدت زمانی برای تطابق چشم نیازمند است. بهترین روش برای این کار استفاده از “نواحی انتقال” است باشد که زمان لازم برای تطابق چشم در حین حرکت از ناحیه روشن تر به ناحیه با روشنایی کمتر و یا بالعکس فراهم می کند. به عنوان مثال، برای انتقال از پارکینگ به محیط بیرون می توان راهرویی قرار داد که روشنایی آن از طرف پارکینگ به سمت بیرون تدریجی افزایش پیدا کند.
لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *