روشنایی محوطه

روشنایی محوطه

با توجه به اینکه کم بودن نور و روشنایی محوطه باعث می شود تا امنیت ساختمان و منزل به خطر بیفتد، مخصوصاً در طول شب و اینکه می تواند مجرمان را تحریک به مرتکب شدن به جرم کند و روشنایی محوطه نادرست باعث می شود تا حوادث ناگواری از جمله اینکه اگر چاله ای یا المانی که نوک تیز باشد وجود داشته باشد می تواند حوادث غیر قابل جبرانی را ایجاد کند. ایجاد حس سردرگمی در افراد، در هنگامیکه روشنایی محوطه به درستی انجام نشده باشد باعث می شود تا نتوانند تصمیمات درستی در هنگام انجام یک عمل بگیرند.

برای داشتن یک روشنایی محوطه حرفه ای یکی از راه حل ها این می باشد که نورپردازی درختان و روشنایی که به گیاهان می تابد به شکلی باشد تا درختان را با مقیاس صحیح خود نشان دهند و استفاده از چراغ های دفنی می تواند به این موضوع کمک شایانی کند.

همچنین استفاده از نور بالاتاب توسط چراغ های دفنی در زیر درختان جای تاریک و تیره در اطراف درختان به جای نمی گذارد تا افراد را مضطرب کند و اینگونه است که با روشن شدن درختان حس دراماتیک و هیجان انگیز در افراد ایجاد می شود و بدین شکل نورپردازی درختان و گیاهان به روشنایی محوطه در راستای بیشتر شدن تاثیر آن بر فرد کمک می کند.

در اینجا به ذکر قواعد روشنایی محوطه و نورپردازی آن می پردازیم:

  1. تمرکز بر کارکرد نور مورد استفاده در روشنایی محوطه:

اولین نکته و مهمترین آنها توجه به این نکته است، در زمانیکه که روشنایی محوطه می خواهد انجام گیرد و بسیار مهم می باشد، اینکه تمرکز بر زیبایی، امنیت و یا ایجاد حس آسایش و آرامش در افراد است.

  1. استفاده از ابزارهای با کیفیت و موثر:

زمانیکه نورپردازی محوطه و روشنایی محوطه مد نظر است، توجه به استفاده از ابزارهای قدرتمند کمک شایانی به بهتر نورپردازی کردن و روشنایی محوطه می کند. همچنین جاسازی و جای گذاری صحیح ابزار روشنایی نیز اهمیت زیادی در روشنایی محوطه را داراست.

  1. در رابطه با رسیدن به یک محیط در آسایش مصمم باشید:

در رسیدن به یک جو و اتمسفر خوب در محیط می بایست استفاده از رنگ نورهای به جا و درست را در هنگام انجام مهندسی روشنایی و نورپردازی مد نظر داشت. ایجاد حس دراماتیک و ایجاد کنتراست صحیح در محیط می تواند دستاورد صحیح ودرستی در روشنایی محوطه خوب و مناسب داشت.

  1. روشنایی محوطه هایی که مستعد ایجاد حوادث برای افراد هستند را جدی بگیرید:

برای جلوگیری کردن از ایجاد حوادث در محیط و ایجاد امنیت برای افراد، روشنایی محوطه را به گونه ای پیش ببرید که امنیت افراد را در مکانهایی که مستعد ایجاد حوادث غیرقابل پیش بینی هستند محافظت کنند. این مکانها شامل استخرها، پله ها با ارتفاع های متفاوت و … هستند.

  1. عناصر و المان های موجود در محوطه را بشناسید:

قبل از اینکه روشنایی محوطه انجام شود، تلاش کنید تا المان ها و عناصر مختلف در محیط را شناسایی کنید، به طور مثال: ممکن است گیاهی به شکلی در یک نقطه از محیط رشد کرده و شما تمایل دارید تا آن مکان را روشن کنید، اما آن گیاه می تواند با طرز رشد و برگ هایش جلوی پخش نور در محیط را بگیرد و اجازه ندهد تا نور در محیط پخش شود.

ترجمه: نسیم جوانی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *