نورپردازی

روشنایی و سلول های خورشیدی

جهان کنونی بر خلاف دنیای دیروز که تمام توجه اش به صنایعی چون نفت و انرژی بود، به سمت فن آوری اطلاعات، مواد جدید، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و الکترونیک گرایش پیدا کرده است. با توجه به این که عمر صنایعی چون نفت روزی به پایان می رسد سرمایه گذاری در بخش نانوفناوری توجیه قانع کننده ی پیدا می کند.

استفاده از فن آوری نانو جهت تهیه مصالح مناسب و با ویژگی های مورد نظر در بخش های مختلف ساختمان، در کاهش مصرف انرژی به صورت مستقیم و غیرمستقیم نقش به سزایی خواهد داشت. به عنوان مثال با پیشرفت سلول های فتوولتاییک و حضور نسل دوم این دسته از سلول ها به خصوص در بخش روشنایی، تحولاتی در نوع طراحی و نحوه ی استفاده از آن ها نمایان شد. در این پژوهش چگونگی بهره گیری از نانوتکنولوژی در زمینه انرژی خورشیدی و تاثیر آن بر سلول های فتوولتاییک مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

در دسته بندی مواد هوشمند به طور معمول دو دسته از مواد هستند که توانایی تبدیل انرژی نورانی خورشید به انرژی الکتریکی را دارند: مواد ترمو الکتریک، که حرارت ناشی از تابش نور خورشید را به جریان الکتریسیته تبدیل می کنند و مواد فتوولتاییک، که تشعشعات نورانی ناشی از تابش خورشید را به جریان الکتریسیته تبدیل می کنند.

تبدیل نور خورشید به الکتریسیته از طریق یک سلول فتوولتاییک می باشد، که به طور معمول یک سلول خورشیدی نامیده می شود.

فناوری نسل اول سلول های فتوولتاییک

  1. سلول های خورشیدی مبتنی بر سیلیکون کریستالی:

رایج ترین ماده توده برای سلول خورشیدی، سیلیکون کریستالی است. ماده توده سیلیکون با توجه به نوع کریستال و اندازه کریستال به چندین بخش تقسیم می شود.

  • سیلیکون تک کریستالی
  • سیلیکون پلی کریستالی یا چند کریستالی
  1. فناوری نسل دوم سلول های فتوولتاییک

این نوع سلول از نسل دوم شامل ۶ نوع می باشد. که در این مقاله نمی گنجد.

  1. فناوری نسل سوم سلول های فتوولتاییک

زیر مجموعه اول این فناوری به نام سلول های خورشیدی مبتنی بر نقاط کوانتومی می باشد.

ساختارهای نقاط کوانتومی بر کاربردهای متفاوتی در فناوری های متنوع به کار می روند که از جمله مهم ترین آن ها که اخیراً توجه محققان را به خود جلب کرده است کاربرد درسلول های خورشیدی نانو ساختار است که موجب کاهش هزینه های ساخت این سلول ها از یک سو و افزایش بازده تبدیل آن ها از سوی دیگر گردیده است. کاربرد نقاط کوانتومی در سلول های خورشیدی به دلیل افزایش نیاز بشر به منابع انرژی پاک، با سرعت بسیاری در حال گسترش است. نقاط کوانتومی نانو بلورهای نیمه رسانای صفربعدی هستند.

این نوع سلول های فتوولتاییک خود نیز شامل دو بخش هستند که در مقاله بعدی به بررسی آن ها می پردازیم.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *