نورپردازی هوشمند

روشنایی و نورپردازی هوشمند بخش دوم

استانداردها و محاسبات روشنایی

در استانداردهای مهندسی برای هر مکانی با توجه به کاربری آن میزانی از شدت روشنایی در نظر گرفته شده است که جداول آنها به تفکیک کاربری های متفاوت، حداقل، حداکثر و شدت روشنایی مورد نیاز را تعیین کرده است و براساس آنها می توان شدت نور یک محیط را به صورت استاندارد با نرم افزارهای رایانه ای و یا به صورت دستی محاسبه و طراحی کرد. مکان هایی مانند هال و راه پله باید کافی برخوردار باشند به خصوص راه پله ها که در حفظ ایمنی و سلامتی اهمیت به سزایی دارد. در اینجا ایمنی مهم تر از زیبایی است و بهترین روش نورپردازی روشن کردن مسیر حرکت و سطح زمین با نورپردازی از سقف یا دیوار است. طبق استانداردهای بین المللی شدت نور استاندارد برای روشن کردن این مکان ها ۱۰۰ لوکس با دمای رنگ دلخواه و شاخص نمود رنگ ۵۰ می باشد.

نورپردازی تعاملی روی سطوح

یک سطح تعاملی به سطحی گفته می شود که یک تصویر ویدئویی روی آن نمایش داده شده است و افراد می توانند با آن تعامل داشته باشند. وقتی فردی در سطح تحت نمایش حرکت می کند سطح مورد نظر به بخشی از محیط دیجیتال اطراف خود تبدیل می شود. این سطوح، تعاملی از نوع بدون مانع دارند و افراد نیازی به دانش یا مهارت خاص برای تعامل ندارند و فقط لازم است وارد محیط شده و در ان حرکت کنند. سیستم، اطلاعات مرتبط با محل حضور وی را برای تغییر رابط کاربری منعکس شده روی سطح به کار می برد. کاربر به سرعت در می یابد که حرکات وی می تواند رابط کاربری محیط را تغییر دهد. با این روش سطح تعاملی یک حلقه بازخورد مستقیم را که بسیار مشابه یک رایانه عمل می کند تشکیل می دهد با این تفاوت که سطح نورپردازی شده نمایشگر و کاربر موشواره این رایانه خواهد بود. از این فن آوری می توان برای ایجاد یک روش نوآورانه برای تجربه ی تعامل کاربر استفاده کرد که واقعیت افزوده نامیده می شود. با اجرای این سیستم به عنوان یک روشنایی محیطی هوشمند می توان تعامل طبیعی را از طریق یک سیستم لمسی پیاده سازی کرد.

اجزای اصلی سخت افزاری این سیستم عبارتند از پروژکتور، دوربین و سیستم پردازش. طراحی نرم افزار به دو بخش ردیابی و رابط کاربری تقسیم می شود. بخش ردیابی، اطلاعات ورودی را که شامل حضور کاربر است به سیستم وارد می کند و بخش رابط کاربری مسئول پردازش داده های ورودی و تغییر دادن نمایشگر متناسب با ورودی است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *