نورپردازی

روشهای نوین نورپردازی

روشهای نوین نورپردازی

–         لامپ های متال هالید

–         استفاده از نور افکن های دیجیتال

–         استفاده از ال ای دی ها، به عنوان یکی از جدیدترین فناوری های نورپردازی

لامپ ها متال هالید

لامپ های متال هالید با رنگ نور جذاب، بازدهی نور بالا و طول عمر زیاد بهترین انتخاب در نورپردازی سالنهای ورزشی، استادیوم ها، مراکز خرید و… می باشند.

قابلیت تغییر رنگ سریع دارند، از این لامپ ها برای نورپردازی ساختمان مت لایف در نیویورک استفاده شده است:

(( به همراه این لامپ ها بایستی یک چرخ رنگی یا یک عنصر فیزیکی که به دور لامپ حرکت می کند وجود داشته باشد.))

موزه زیر آب اسکندریه

استفاده از نورافکن های دیجیتال در یک فضای شهری روش جدیدی برای شاخص نمودن و جلب توجه استفاده کنندگان از آن فضا می باشد.

این موزه که از بزرگترین و مهمترین بناهای خدماتی زیر آبی می باشد، توسط نورافکن های دیجیتالی زیر آبی نورپردازی شده است.

این موزه در ساحل، نزدیک کتابخانه ی جدید اسکندریه ساخته شده، جایی که به علت زلزله هایی که در آن ناحیه به وقوع پیوسته، فرورفتگی، کاخ یکی از فراعنه ی مصر قرار داشته که بر اثر همین زلزله ها، همراه خشکی به زیر آب رفته است و این موزه برای نمایش آثار به جا مانده بنا شده است. این آثار شامل تعداد زیادی از سنگ تراشه ها، مجسمه ها و کشتی های شکسته ی یونانی و رومی است که در این محل غرق شده اند. همچنین بقایای یک فانوس دریایی که احتمال میرود همان فانوس اسکندریه باشد( یکی از عجایب هفت گانه ی جهان) نیز در این محل پیدا شده است.

این یافته ها به علت احتمال آسیب دیدن، قابل جابجایی در آن محل نبودند، به همین علت بهترین راه برای حفظ و نمایش آنها ایجاد موزه ای در زیر آب ها بوده است. این موزه از ۴ المان بزرگ که از بادبان قایق های قدیمی مصری که روی رود نیل وجود داشته اند الهام گرفته شده است. در داخل موزه هم، به وسیله ی تونل های شفافی از جنس فایبر گلاس، این توانایی به تماشاگران داده شده تا آثار را به راحتی در زیر آب مشاهده کنند. عمقی که این تونل ها در آن قرار دارند، چیزی حدود ۵ تا ۶ متر است که در این عمق فشار زیادی به دیواره ها وارد نمی شود.

LEDها، یکی از جدیدترین فناوری های نورپردازی

LEDها، وسیله های نیمه رسانایی هستند که با استفاده از electronics solid-state نور تولید می کنند.

امروزه از دیود های نور افشان دیر یک ابزار پر هزینه برای طراحان نمی باشد بلکه به سرعت تبدیل به لامپ های آینده خواهند شد.

LEDها یا دیود های نور افشان تاثیر شگرفی بر نورپردازی نمای ساختمان و معماری آن می گذارند. آنها می توانند بصورت مخفی در فضا مستقر شوند و برای بوجود آوردن جلوه های ظریفی مثل نورپردازی مجسمه ها بکار برده شوند. یا اینکه در مقیاس وسیعتر مانند قاب های دیوار، پنجره های نوری و یا نورهای نشانگر بکار برده شوند. بخاطر ولتاژ کم LEDها سیم کشی کوچکتری مورد نیاز است و می توان به آسانی آنها را مخفی نمود.

LEDها کوچک تر و روشن تر شده اند، برق کمتری مصرف می کنند، می توانند توسط کامپیوتر کنترل شوند، و تمام رنگ های رنگین کمان را به نمایش بگذارند.

متداول ترین کاربرد LEDها، تغییر رنگ زمینه صحنه ها و همچنین استفاده به عنوان عناصر و جزئیات تزئینی در محیط های بزرگ و وسیع است.

یکی دیگر از قابلیت های ال ای دی ها که معماران را به استفاده از آنها ترغیب می کند، این است که ال ای دی ها می توانند در نماهای مدرنیستی مرکب از شیشه و فلز جاسازی شوند و این امکان را بوجود بیاورند که طرح نورپردازی ساختمان در هر شب تغییر کند. با اینکه هزینه های اولیه ی ال ای دی ها بیشتر است، اما به گفته نولان، معماران به این نتیجه رسیده اند که ای ای دی ها در دراز مدت، به لحاظ اقتصادی با صرفه تر است.

 لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED چراغ LED چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *