نورپردازی و روشنایی

طراحی توزیع روشنایی و روش دسترسی

توزیع روشنایی

توزیع منابع روشنایی بحث مهم و جدی است. اگر فضایی برای مثال نیازمند ۳۰۰ وات روشنایی باشد و بخواهیم از سه لامپ ۱۰۰ وات یا دو لامپ، یکی ۲۰۰ وات و دیگری ۱۰۰ وات استفاده کنیم، آرایش این لامپ ها چگونه باید باشد؟ این مسئله از وظایف مهندس معمار است. نکات فنی ای وجود دارند که باید مورد توجه قرار گیرند. چنانچه فضای مورد نظر از نوع فضاهای معمول با پلان مربع یا مستطیل باشد و بخواهیم از یک لامپ استفاده کنیم، مرکز سقف بهترین مکان نصب این لامپ است، مگر آنکه عامل محدود کننده ای وجود داشته باشد. اگر تعداد لامپ ها در این فضا از یک لامپ بیشتر باشد، توزیع متقارن، توزیع مناسبی است، اگر عوامل محدود کننده  دیگری وجود نداشته باشد. این نوع آرایش از ایتدایی ترین و اقتصادی ترین روش ها به شمار می آید.

در دفاتر اداری توجه به محل کار با توجه به آرایش و مبلمان، از عواملی اند که نقش تعیین کننده ای در توزیع منابع مصنوعی روشنایی دارند. از موارد اولیه آن است که منبع نور باید طوری نصب شود که سایه بوجود نیاید. همچنین منبع نباید به طور مستقیم در مقابل چشم فرد قرار گیرد یا نباید در صفحه مقابل افراد انعکاس نور به سمت آنها باشد. اگرچه می توان با تغییر مبلمان در بعضی شرایط این مشکلات را برطرف کرد، لیکن طراح باید توجه کامل به آنها داشته باشد. گاه می توان از چراغ کمکی استفاده کرد که مقدار روشنایی آن در طراحی منظور شده است.

از طرف دیگر، ارتفاع منابع نور نباید در درون صفحه ای- به موازات کف- که هم ارتفاع چشم افراد باشد قرار گیرند؛ بلکه باید خط فرضی مستقیمی بین چشم و منبع نور با حداقل زاویه ۳۰ درجه نسبت به کف فضای مورد نظر بتوان رسم کرد.

امروزه روش های کنترل و روشن کردن لامپ ها بسیار متنوع شده است. از روش های هوشمند که با تاریک شدن فضا لامپ ها به آرامی و متناسب با مقدار تاریکی با طول زمانی که از قبل طی برنامه ای به آن داده شده، روشن و خاموش می شوند، تا کلیدهای کنترل از راه دور و کلیدهای معمولی، طیف وسیعی هستند که مورد استفاده عمومی قرار دارند. با پیشرفت های حاصل شده، هنوز با صرفه ترین نوع کلیدهای روشنایی، کلید های معمولی اند، مشروط بر آنکه طراح در نقاط درست آنها را تعبیه کند.

در فضاهای گذری بهترین مکان نصب کلید، ابتدا و انتهای فضاست. اگر در فضای گذری، درهای دیگری باشند، در کنار هر کدام باید یک کلید به صورت تبدیل نصب شود. در چنین فضاهایی اگر پر رفت و آمد باشند، کلیدهای زمان دار جواب مناسبی به مسئله است.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED چراغ LED چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *