نورپردازی هوشمند

طراحی روشنایی هوشمند بر پایه ی تعامل طبیعی

در جهان پیرامون ما فن آوری به سرعت در حال پیشرفت و تحول بخشیدن به محیط زندگی و کار انسان است. محصولات هوشمند به عنوان بخشی از این فن آوری به سرعت در حال گسترش هستند و آینده به سمتی پیش می رود که به تدریج شاهد ظهور محصولات هوشمند در همه جا خواهیم بود. حس بینایی مهم ترین حسی است که خداوند در وجود  انسان ها آفریده است. با پیشرفت فن آوری، منابع روشنایی و کنترل آن ها نیز روز به روز پیچیده تر می شود که سیستم های امروزی دیگر جوابگوی این نیازها نیست. مناسب ترین روش برای ارتباط انسان و ماشین، تعامل طبیعی است. برای دستیابی به این نوع ارتباط، به فرم های طبیعی از تعامل نیازمندیم تا این تعامل در هر دو طرف به صورت نیمه خودآگاه و بدون تلاش و بدون نیاز به مهارت و آموزش صورت گیرد. در تعامل طبیعی افراد جهان را با نگاه به اطراف خود کشف می کنند و توسط حالت بدن، بیان و حرکات و بر اساس دانسته های خود با آن ارتباط برقرار می کنند. در این مطالعه برای پیاده سازی تعامل طبیعی، از نورپردازی تعاملی روی سطوح استفاده می شود. در این نوع ارتباط کاربر وارد محیط شده و در آن حرکت می کند. با ورود سیستم، اطلاعات مرتبط با محل حضور وی را برای تغییر رابط کاربری منعکس شده روی سطح به کار می برد. هدف این تحقیق، طراحی یک سیستم روشنایی هوشمند است که با تشخیص شرایط شرایط محیطی و انجام تعامل مناسب با کاربر، نور مورد نیاز را تولید کرده و به محیط بتاباند. این سیستم هوشمند برای ایجاد یک محیط هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولاتی که با رویکرد طراحی روشنایی هوشمند در سال های اخیر طراحی و ساخته شده اند به طورکلی به دو دسته تقسیم می شوند: ۱- محصولات با رابط کاربری فیزیکی که از نمایشگر های نوری برای تولید نور استفاده می کنند و تعامل آن ها با کاربر نیز در محیط این نمایشگر انجام می شود. در برخی از محصولات این دسته، سطوح روشنایی از  LED بسیاری تشکیل شده مانند روشنایی برج باد تویو ایتو ۲- محصولات با رابط کاربری مجازی که در آن ها کاربر با منابع نوری مجازی سر و کار دارد. در این محصولات نمایشگر خارج از دید کاربر قرار دارد ولی با حضور کاربر در محیط، تعامل انجام می شود.

تعریف محصول هوشمند

تعاریف مختلفی در مورد قابلیت های محصولات هوشمند صورت گرفته است اما این که چه چیزی این محصولات را از سایر محصولات متمایز می کند در یک تقسیم بندی توسط کی سون و همکاران در سال ۲۰۰۸ ارائه شد. در این تقسیم بندی محصول هوشمند به محصولی گفته می شود که قابلیت انجام عملیات محاسباتی را دارد. در مقاله بعدی به توضیحات بیشتری در رابطه با نورپردازی هوشمند خواهیم پرداخت.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *