طراحی نورپردازی

طراحی روشنایی و شرایط روشنایی مطلوب

طراحی روشنایی
بی شک حس بینایی مهمترین حسی است که در اختیار انسان می باشد و نور، اولین شرط برای هر نوع ادراک بینایی است.
در دنیای امروز اکثر مردم بیشتر وقت خود را در داخل اماکن و ساختمان های سربسته ای می گذرانند که حتی در طول روز نیز با نور مصنوعی چراغ ها، روشن می گردند. از طرفی با توسعه، پیشرفت و صنعتی شدن جوامع و نیازهای به وجود آمده، فعالیت انسان ها به امری شبانه روزی تبدیل گشته که تامین روشنایی در جهت انجام کارها مساله ای اجتناب ناپذیر است.
از آنجایی که سیستم بینایی انسان ها بیشترین تطابق را با نور خورشید دارد، لازم است که در طراحی سیستم های روشنایی مصنوعی، بیشترین انطباق با نور روز در نظر گرفته شود.
روشنایی به عنوان یک عمل فیزیکی در محیط زندگی، کار و خانه مطرح می باشد که در صورت فراهم نبودن کیفیت و کمیت مناسب آن می تواند به عاملی برای پیدایش برخی عوارض یا اختلالات بینایی، جسمی، روحی و یا حوادث در محیط کاری مبدل گردد.
در تامین روشنایی در طی روز می توان از نور خورشید که دارای طیف کاملی بوده و سازگاری مناسبی با سیستم بینایی انسان ها از لحاظ فیزیولوژیکی و روانی دارد استفاده کرد. اما در کنار بهره مندی از نور روز می توان از نور الکتریکی یا ترکیبی از هر دو آنها بهره گرفت.
اهداف طراحی روشنایی
– کمک و تسهیل در انجام کار
– ایجاد یک محیط مناسب برای فرد
– کاهش حوادث احتمالی در محیط کار
– از بین بردن عوارض و استرس های روانی
– کاهش بیماری یا ناراحتی های چشمی
– افزایش بهره وری
– نور مطلوب برای ارائه ی کالا و محصولات
شرایط روشنایی مطلوب
شدت روشنایی بایستی مطابق با استانداردهای پیشنهادی باشد. روشنایی راهروها بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ و برای دفاتر تایپ و ماشین نویسی ۳۰۰ تا ۶۰۰ لوکس باشد و یا برای فروشگاه های لباس و کیف و کفش، روشنایی فضای عمومی حدوداً ۳۰۰ تا ۵۰۰ لوکس، ویترین ها حدوداً ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ لوکس می باشد.
بهترین منابع نوری از لحاظ بصری، منابعی هستند که شبیه ترین طیف نور را به طیف نور طبیعی خورشید داشته باشند. در همین راستا، برای نشان دادن کیفیت یک منبع نور از درصدی به نام نمود رنگ استفاده می کنند که بین صفر تا صد متغیر است و هرچه این ضریب به عدد ۱۰۰ نزدیک تر باشد کیفیت نور و وضوح نور برای بهتر دیدن بیشتر است.
رنگ نور نیز برای طراحی روشنایی بسیار اهمیت دارد و عدد رنگ نور نشانگر آن است که نور ساطع شده از منبع نوری، مناسب چه نوع محیطی می باشد، برای محیطی که فعالیت در آنها نماد بیشتری دارد، از نورهای سرد و برای محیطی که بیشتر جنبه استراحت دارند، از نورهای گرم استفاده می شود.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED چراغ LED چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *