نورپردازی نما

علت نورپردازی نما

 کمک به تسریع در روند فروش ساختمان های مسکونی

معمولاً اکثر پیمانکاران و بساز بفروش ها طالب چنین طراحی نورپردازی هستند. اگر چه این نوع طراحی خلاف تعهدات یک طراح نورپردازی و اصول معماری نور است، لیکن چنین افرادی خواه یا ناخواه این نورپردازی را اجرا خواهند نمود ، حال چه بهتر که ما با اصول معماری نور بتوانیم یک طراحی نورپردازی مناسب تر و بهینه تر به ایشان پیشنهاد نماییم. این افراد معمولا در طراحی و اجرای نورپردازی به دنبال کاهش هزینه ها ، افزایش جذابیت نما و خیره کننده بودن نورپردازی آن هستند و اکثرا زیاد به دنبال ماندگاری نورپردازی و بهبود تاثیرات روانی آن نیستند. لذا باید سعی کنیم این موارد را با در نظر گرفتن اصول رعایت نماییم . به عنوان مثال به جای استفاده از رنگ های خشونت زا همچون قرمز و رنگ های تحریک کننده همچون ارغوانی ، از رنگ مهیج فیروزه ای و کهربایی (نارنجی) در کنار عناصر سفید و سبز و مقدار کمی از قرمز بهره ببریم (شدت و قدرت هر یک از رنگ های فوق به سلیقه مخاطب نیز بستگی دارد). همچنین چنانچه در این بناها که اکثراً در معماری آن مکانی برای مخفی نمودن منبع نور وجود ندارد مکان مناسبی برای جای گذاری پروژکتورها پیدا نکردیم ، به دنبال استفاده از منابع نور کوچک و زیبا باشیم.همچنین برای کاهش هزینه ها باید سعی کنیم بر روی نورپردازی نقاط تمرکز کنیم تا علاوه بر کاهش هزینه ها باعث جلب توجه مشتری شده باشیم.

افزایش شکوه ساختمان مسکونی

برخی از کارفرماهای معماری نور، کسانی هستند که به دنبال افزایش شکوه ساختمان مسکونی خود هستند، مانند شخصیت های مطرح ، طراحان معماری ساختمان های باشکوه ، ساختمان های مناطق ثروتمند و حتی کسانی که به دنبال چشم و هم چشمی هستند! این افراد معمولا نقطه مخالف بساز و بفروش ها هستند ، و در طراحی نورپردازی بنا ، دنبال استفاده از زیبا ترین متریال ها، بهترین طراحی نورپردازی ، و ماندگارترین تجهیزات هستند.یک نقص کوچک در نورپردازی این بنا ها می تواند یک رزومه خوب را از دست شما خارج کند. لذا سعی کنید کارفرمای خود را ترغیب کنید به بهبود زیر ساخت ها (مانند افزایش برخی ساختارها به بنا جهت کاهش اغتشاش بصری و خیرگی و بهبود سیم کشی و سیستم انتقال انرژی).

ایجاد محیط مطلوب برای سکونت در بنا

این جا است که وظیفه اصلی یک معمار نور و طراح نورپردازی در طراحی بناهای مسکونی خودنمایی می کند، نورپردازی بنای مسکونی برای بهبود روند سکونت و بهبود خصوصیات روانشناختی محیط. شما می بایست اثری خلق کنید که هنگام ورود به آن، شخص هر چقدر هم که خسته باشد احساس آرامش نموده و حس کند از محیط پر از مشغله بیرون رها شده است و معنای واقعی سکنا را  به او القا کنید. شخص می بایست در این محیط احساس آرامش داشته باشد ، احساس ماندگاری داشته باشد و نباید حس خشونت ، خستگی و گریز در او تقویت شود. معمولاً کارفرمای شما در این پروسه ساکنان بناهای مسکونی ، اشخاصی که برای خود مسکنی ماندگار می سازند و یا پیمانکاران ساختمانی با وجدان و خوش ذوق هستند.

طراحی نورپردازی چنین ساختمانی نیاز به یک تفکر چندین روزه دارد، چرا که خواسته شما صرفا طراحی نورپردازی با شکوه یا امثالهم نیست، طراحی نورپردازی شما می بایست دارای شکوه باشد ، دارای زیبایی باشد، دارای خصوصیات انتقال حس روانی مثبت باشد، در عین پرهزینه نبودن دارای نقص نیز نباشد. ماندگار باشد و قابلیت تعمیر و نگهداری را نیز دارا باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *