facade lighting design

عواقب نورپردازی نادرست نما (۲)

استفاده از نور با شدت زیاد و خیره کننده کاربرد رنگهای متنوع، استفاده از شیوه های مختلف نورپردازی و … در نهایت موجب شد این ساختمان ها با شکلی سانتی مانتالگونه در منظر شبانه شهرها ظهور کنند تا نه تنها نمایانگر هنر و خلاقیت معمار و استطاعت مالی سرمایه گذار یا مالک باشند، بلکه چشمان متقاضیان و خریداران را نیز خیره کنند.

مهمتر آنکه، کاربرد و جانمایی تجهیزات نورپردازی در این شیوه از آنجا که بیشتر هدف تبلیغاتی و تجملاتی دارد تا کارکردی، غالباً به گونه ای است که پس از مدتی از زمان تحقق اهداف سرمایه گذار، چنانچه دچار خرابی یا نقض فنی شوند که اغلب هم می شوند تا مدت زیادی به دلیل دور از دسترس بودن به همان صورت معیوب باقی مانده و اغتشاش ناشی از آن تا زمانی نا معلوم چشم رهگذران را می آزارد.

خیرگی، آلودگی نوری و مزاحمت برای همسایه ها در ساعات استراحت شبانه از دیگر مضرات این شیوه نورپردازی است که روز به روز با افزایش تعداد بناهایی که با این هدف نورپردازی می شوند، بر شدت آنها افزوده می شود.

نورپردازی نما به عنوان جزئی از یک کل

سه رویکرد پیش گفته نسبت به نورپردازی نما حتی اگر به بهترین شکل تحقق یابند، باز هم نمایانگر بنایی هستند که فارغ از محیط پیرامونش طراحی شده، اما واقعیت آن است که ما در شهر و فضاهای شهری با یک نما روبرو نیستیم و هر ساختمان جزئی است از یک کل بزرگتر به نام فضای شهری و شهر متعالی ترین رویکرد در نورپردازی نمای ساختمان های مسکونی است. نورپردازی نما ضمن آنکه پاسخی به توقعات موضوعی طراحی نمای مسکونی یعنی آرامش، ایمنی و امنیت، خودمانی و دنج بودن باشد، به عنوان بخشی از منظر شبانه شهر، امکان بروز بناها و فضاهایی که بخشی از هویت و شخصیت شهر در شب را می سازند سلب نکند.

به عبارت دیگر، ایجاد تعادل میان اهداف فردی در نورپردازی و اهداف جمعی یکی از مهم ترین وظایف طراحان نورپردازی و معماران است که تا تحقق آن هنوز راه درازی در پیش است.

بدیهی است در جامعه ما که موضوع نورپردازی به ابزاری تجملاتی تبدیل شده، برای نیل به چنین هدفی نیاز به پژوهش های بنیادی و کاربردی در زمینه تدوین ضوابط و مقرراتی است که ما را از این چالش موجود به حل معضل نزدیکتر کند؛ البته، تدوین ضوابط بدون در نظر گرفتن جایگاه قانونی آن نتیجه لازم را نخواهد داشت، بنابراین تصویب این ضوابط در مراجع ذیربط مانند کمیته سیما و منظر وزارت راه و شهرسازی، شورای شهر و… موجب افزایش تحقق پذیری آن خواهد شد. همچنین، آموزش طراحان در زمینه توجه به ابعاد کیفی تصمیماتشان در محیط پیرامون هر اثر معماری از دیگر الزامات تحقق کیفیت مطلوب در منظر شهری است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *