روشنایی محوطه

عوامل و اصول نورپردازی و مهندسی روشنایی در روشنایی محوطه

  • درخشندگی نور: میزان درخشندگی نور موضوع بسیار مهمی در نورپردازی است به طوریکه درخشندگی نور باید به شکلی باشد که افراد را دچار خیرگی نکند، همچنین کنتراست تاثیر بسیاری در دیدن المانها و عناصر دارد اگر کنتراست خیلی زیاد و یا بسیار کم باشد در چشم حضار بسیار درخشنده و یا کم نور و ناواضح به چشم می آید.
  • رنگ: رنگ عناصر و اشیایی که نورپردازی می شوند بسیار در نورپردازی تاثیر گذارند، بسته به رنگ آن عناصر، طراح نورپرداز و مهندس روشنایی می تواند به گونه ای عناصر را نورپردازی کنند که تاثیر ذهنی و روحی مورد هدف خود را بر ناظر بگذارند.
  • توزیع و پخش نور: نور توانایی پخش شدن در زوایای مختلف را دارد. زاویه ای که نور بر جسم مورد نظر می تابد و سایه هایی که از طریق آن زاویه پخش نور در پشت جسم پدید می آید همه بستگی به زاویه پخش نور دارد.
  • حرکات نور: درخشندگی نور، رنگ و توزیع پخش نور عواملی هستند که به شکل ثابت می باشند ولی حرکات نور نیز گاهی در نورپردازی ها می بایست بسیار مورد توجه طراح نورپرداز و مهندس روشنایی قرار گیرد تا ریتم و هماهنگی صحیحی در نورپردازی شکل گیرد. در اینجا برخی شرکت های مهندسی روشنایی و نورپردازی قادر هستند تا نسبت به پروژه تعریف شده طراحی و ساخت انواع سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری در حوزه روشنایی و یا طراحی و تولید سیستم هوشمند DMX را به عهده گیرند.

 طبق اطلاعات مورد بررسی قرار گرفته در بندهای قبلی، از دیگر موارد مهم روشنایی محوطه و روشنایی خارجی در مهندسی روشنایی و نورپردازی شامل موارد زیر می باشد:

طرح ریزی روشنایی

در مهندسی روشنایی و نورپردازی، قبل از اجرای نورپردازی و روشنایی محوطه می بایست جهت توسعه ایده های نورپردازی و روشنایی خود یک شبیه سازی و طرح ریزی قبلی برای نوری که قرار است در محوطه ای اجرا شود، داشته باشند.

چراغ ها

در مهندسی روشنایی و نورپردازی مخصوصاً اگر روشنایی محوطه مدنظر باشد استفاده از چراغ پایه کوتاه و چراغ پایه بلند که دارای نور کات-آف باشند بسیار مهم است.

ایمنی و انرژی

از مهم ترین وظایف مهندسی روشنایی و نورپردازی، رعایت میزان ایمنی و کیفیت چراغ ها می باشد، همچنین در علم مهندسی روشنایی می بایست حداقل استانداردهای جامعه مهندسین روشنایی را در روشنایی و نورپردازی رعایت کند.

برجسته کردن وجه مورد نظر از سطوح و اشیاء توسط نور در روشنایی محوطه

رعایت منحصر به فرد بودن و ویژه و خاص بودن محوطه هایی که توسط علم مهندسی روشنایی و نورپردازی، صورت می گیرد و همچنین روشنایی و نورپردازی باید به شکلی صورت پذیرد تا خیرگی ایجاد نکند.

آلودگی نوری

توجه به جلوگیری از آلودگی نوری در محیط مجاور و همسایگی آن محیط از دیگر نکات مهم در روشنایی محوطه و نورپردازی محوطه می باشد.

استفاده از متعلقاتی که ذخیره انرژی می کنند

در روشنایی محوطه توجه به استفاده از ابزاری مانند تایمر، سنسور و دیگر ابزاری که در صرفه جویی در مصرف انرژی کمک بسزایی می کنند بسیار مهم است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *