لامپ سدیم کم فشار

لامپهای بخار سدیم با فشار کم

لامپهای بخار سدیم

همانند لامپهای فلورسنت در این لامپها نیز محفظه تخلیه بمنظور ایجاد شرایط مناسب مصرف انرژی در بخار سدیم با فشار کم باید طویل و نسبتاً بزرگ باشد. تقریباً تمام نور این لامپها فقط در دو طول موج انتشار می یابد. این دو طول موج عبارتند از ۵۸۹ و ۵۸۹٫۶ نانومتر که نور زرد می باشند. از آنجائیکه تقریباً همه انرژی تابشی این لامپها در ناحیه ای از طیف که چشم بیشترین حساسیت را دارد بصورت نور مرئی ساطع می شود بهره نوری این نوع لامپ از هر لامپ دیگری بیشتر است.

محفظه تخلیه u شکل از شیشه آهک سودا ساخته شده است و جداره داخلی آن با لایه نازکی از شیشه ((بورات)) پوشش داده شده که با سدیم واکنش شیمیایی ندارد. محفظه تخلیه بمنظور ایجاد شرایط لازم برای شروع تخلیه گازی با گاز نئون و مقدار کمی گاز آرگون پر می شود زیرا همانند سایر لامپهای تخلیه گازی فلز اصلی در دمای اطاق بطور مؤثری بخار نمی شود. با اعمال یک ولتاژ مناسب، تخلیه در گاز نئون شروع می شود که دلیل وجود تخلیه روشن قرمز رنگ هنگام روشن شدن لامپ نیز همین امر است. گرمای ناشی از تخلیه گازی فوق باعث بخار شدن سدیم می شود. بطوریکه پس از حدود ۱۵ دقیقه تخلیه گازی توسط بخار سدیم ادامه می یابد.

الکترودهای لامپ به شکل مارپیچهای سه گانه ای از سیم تنگستن می باشند. بمنظور حصول حداکثر نوردهی، فشار بخار سدیم باید در یک مقدار بهینه ثابت نگه داشته شود. بدین منظور ضروری است که دمای محفظه تخلیه در حدود ۲۷۰ درجه سانتیگراد حفظ شود. به این علت بوسیله ایجاد خلاء در فضای ما بین محفظه تخلیه و پوشش خارجی، عایقبندی حرارتی لازم تأمین می شود. مضافاً اینکه بوسیله یک پوشش منعکس کننده تابش مادون قرمز در جداره داخلی پوشش خارجی تلفات حرارتی کنترل می شود. در طول عمر لامپ، سدیم گرایش به حرکت از انتهای داغ تر در نزدیکی الکترودها به طرف خم u شکل که خنک تر است دارد. بمنظور کنترل این امر مواد پوشش داده شده در نزدیکی خم U شکل محفظه، گرما را به مقدار بیشتری منعکس می کنند بطوریکه دمای یکنواخت در طول محفظه تخلیه حفظ شود. لامپهای بخار سدیم با فشار کم از نظر وضعیت قرارگیری هنگام روشن بودن، دارای محدودیتهایی می باشند زیرا در برخی از وضعیتها سدیم می تواند در محلهای ناصحیحی جمع شده و باعث کارکرد نادرست لامپ شود.

مدار کار
بمنظور تأمین یک ولتاژ راه اندازی زیاد (در حدود ۴۰۰ ولت) و برای محدود کردن جریان، عموماً از یک اتو ترانسفورماتور استفاده می شود. هنگام راه اندازی لامپ، اتو ترانسفورماتور با توجه به طراحی خاص خود باعث کاهش ولتاژ به مقدار صحیح می شود در حالیکه جریان صحیح برقرار می گردد. در سالهای اخیر مدارهایی ساخته شده اند که در آنها از بالاست مناسبی برای محدود کردن جریان و از یک راه انداز الکترونیکی بمنظور ایجاد پالس های ولتاژ زیاد در دو سر لامپ برای روشن شدن آن استفاده شده است.
رنگ، رنگنمایی و نوردهی
نور منتشر شده از لامپ بخار سدیم با فشار کم، زرد رنگ و فقط زرد رنگ می باشد. رنگ نور این لامپ نیز طبیعتاً زرد است. از آنجائیکه تابشگر سیاه کامل در هیچ دمایی دارای رنگ نور زرد نیست دمای رنگ این لامپها را نمی توان مشخص کرد. بدین علت هر شیئی در زیر نور این لامپ به رنگ زرد با میزان مختلفی از ((پر رنگی)) دیده خواهد شد. مشخصه رنگی نور لامپ بخار سدیم کم فشار کاربرد آن را به مواردی که شناسایی رنگها مورد نیاز نیست مانند روشنایی خیابانها، روشنایی حفاظتی و برخی از انواع روشنایی نور افکنی محدود می کند. مزیت اصلی این لامپ بهره نوری بالا (در حدود ۱۸۰ لومن بر وات) طول عمر و ضریب حفظ شار نوری زیاد می باشد.
تغییرات ولتاژ و دمای محیط
نوسانات عادی ولتاژ منبع برق کمترین اثر را در کار این نوع لامپ دارد. محصور شدن محفظه تخلیه خلاء برای عایقبندی حرارتی که قبلاً توضیح داده شد باعث می شود که دمای محیط اثر کمی بر روی لامپ داشته باشد.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *