لامپ متال هالید

لامپهای متال هالید ( MBI )

اصول کار لامپ
این لامپها نیاز به یک بالاست برای محدود کردن جریان لامپ دارند. در برخی از موارد از همان بالاست لامپهای U/ MBF می توان استفاده کرد انواع دیگر آن نیاز به بالاست مخصوصی برای تامین کار صحیح خود دارند. تقریباً همه انواع آن نیاز به راه اندازی الکترونیکی خارجی برای راه اندازی لامپ دارند‌. زیرا که استفاده از روش الکترود کمکی بعلت انجماد ترکیبات هالوژنه هنگام خنک شدن لامپ و یا ایجاد اختلال در کار الکترودها نامطمئن می‌باشد. کاربرد وسایل کمکی لامپهای متال–هالید بعلت فقدان استاندارد یکسان برای سازنده های مختلف دارای پیچیدگی بیشتر می باشد. از این رو هنگام جایگزینی لامپ اصلی با لامپی از سازندگان دیگر دقت بسیار زیاد باید معمول گردد.

طول عمر لامپ
طول عمر لامپهای متال–هالید بر حسب نوع خاص آنها متفاوت می باشد. طول عمر این لامپها از ۵۰۰ ساعت در مورد انواع خاص با نوردهی زیاد تا ۸۰۰۰ ساعت و بیشتر در مورد انواعی که در روشنایی نور افکنی استفاده می‌شوند متغیر است.

وضعیت قرار گیری در هنگام روشن بودن
تعدادی از لامپهای متال–هالید دارای محدودیت وضعیت قرارگیری در هنگام روشن بودن می باشند و معمولاً نیاز به وضعیت قرارگیری قائم یا افقی با محدوده زاویه ای مشخصی دارند. این امر بدین منظور می باشد که شرایط حرارتی صحیح تأمین شده و ترکیبات هالوژنه در محلی متراکم شوند که در آنجا پس از برقرار شدن جریان لامپ بطور مناسبی بخار شوند. با توجه به اهمیت موضوع فوق در مورد وضعیت قرار گیری مجاز باید به کاتالوگ سازنده مراجعه شود.

شکل حباب
در این لامپها ایجاد نور به پوشش فسفری حباب خارجی بستگی ندارد بدین سبب این لامپها اغلب با حباب های خارجی لوله ای شکل با شیشه ساده ساخته می شوند. این امر در یک سیستم اپتیکی امکان کنترل دقیقتر نور را فراهم می کند. با این حال استفاده از لامپهای متال – هالید در سیستمهای اپتیکی طراحی شده برای لامپهای بخار جیوه با پوشش فلورسنت در اغلب موارد مطلوب می باشد. بمنظور فراهم کردن امکان برای کاربرد فوق برخی از انواع دارای حباب خارجی بیضوی شکل پوشش داده شده می باشند که توزیع طیفی یکسانی با لامپ بخار جیوه با پوشش فلورسنت ایجاد می کند.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *