لامپ بخار جیوه

لامپ های بخار جیوه با فشار زیاد

وسایل کمکی لامپ برای راه اندازی و کار آن
همانند همه لامپ های تخلیه گازی، در لامپ های بخار جیوه با فشار زیاد نیز نیاز به یک وسیله محدود کننده جریان بصورت سری با محفظه تخلیه می باشد. این وسیله معمولاَ‌ یک بالاست می باشد که در صورت نیاز یک خازن اصلاح ضریب توان همراه آن بکار می رود.

اصلاح رنگ
در صورتیکه محفظه تخلیه داخل یک حباب شیشه ای ساده قرار گرفته باشد نوع لامپ با کد شناسائی ((MB)) نشان داده می شود . در این لامپ تابش ماوراء بنفش با طول موج کوتاه توسط شیشه حباب خارجی جذب می شود. از آنجائیکه نور ایجاد شده در حالت فوق فاقد رنگ قرمز و نارنجی است این نوع تابش فقط برای برخی کاربردهای خاص مناسب می باشد. برای مصارف روشنایی عمومی از لامپ های ((MBF)) (که در آن ((F)) نشان دهنده وجود پوشش فلورسنت است.) استفاده می شود. پوشش فسفری در جداره داخلی حباب خارجی بر روی تابش ماوراء بنفش ایجاد شده در محفظه تخلیه تاثیر گذارده و متعاقب آن در ناحیه نارنجی و قرمز طیف نور ساطع می شود . این نور به نوری که مستقیماَ از محفظه تخلیه ساطع شده است اضافه می شود و توزیع طیفی تابش لامپ را در کل ((اصلاح )) کرده یا به حالت توازن در می آورد بطوریکه رنگنمایی بهتری بدست می آید.

بهره نوری

بهره نوری لامپ های MBF از ۳۸ لومن بر وات برای لامپ های ۵۰ وات تا ۵۸ لومن بر وات برای لامپ های ۱۰۰۰ وات متغیر است.

طول عمر
طول عمر لامپ بخار جیوه با فشار زیاد بایستی با توجه به عوامل اقتصادی و زمان روشن نشدن آن تعیین شود با این حال عملاَ لامپها فقط هنگامیکه روشن نشوند تعویض می گردند. این امر اساساَ بدلیل نوع کاربردی است که در آن از این لامپها استفاده می شود برای مثال در روشنایی خیابانها و روشنایی محوطه های وسیع که در آنها تعویض لامپ ممکن است مشکل یا پرهزینه باشد.
((طول عمر تا زمان روشن نشدن)) لامپ به تعداد روشن و خاموش کردن آن بستگی دارد زیرا هر بار که لامپ روشن می شود مقداری از مواد ساطع کننده الکترون از الکترودها جداشده و ((مصرف)) می شود . بطور نمونه در مورد روشنایی خیابانها طول عمر لامپ ممکن است در حدود ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ ساعت باشد. افت نوردهی لامپ در طی این زمان در حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد می تواند باشد.
جریان راه اندازی
یکی از مشخصه های لامپ های تخلیه گاز این است که جریان کشیده شده توسط لامپ در زمان روشن شدن آن از جریان عادی کار آن بالاتر است . این بدان علت است که عمل تخلیه در حقیقت در لحظه روشن شدن لامپ یک حالت اتصال کوتاه بوجود می آورد که فقط توسط ((بالاست )) جریان مدار محدود می شود. همچنانکه فشار گاز بالاتر می رود مقاومت تخلیه در گاز افزایش یافته و در نتیجه جریان به مقدار جریان عادی کار کاهش می یابد. جریان راه اندازی در حدود دو برابر جریان کار می باشد با این حال جریان کشیده شده از منبع برق ممکن است تا این حد زیاد نباشد زیرا خازن اصلاح ضریب توان (در صورتیکه در مدار موجود باشد) در جریان کشیده شده از منبع تاثیر خواهد گذاشت. جریان راه اندازی برای طراحی تأسیسات الکتریکی با اهمیت می باشد زیرا ممکن است در اندازه و نوع کلیدهای قطع کننده خودکار و یا فیوزهای نصب شده در مدار تاثیر داشته باشد. بایستی توجه کرد که جریان راه اندازی زیاد به معنی توان مصرفی بالا نیست. این موضوع یک استدلال غلط و سفسطه ای است که در مورد استفاده از لامپ های تخلیه گازی بر اساس آن پیش داوری می شود.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

 چراغ LED،  چراغ LED،  چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *