لامپ تخلیه گازی

لامپ های تخلیه گازی

اصول کار لامپ های تخلیه گازی
جریان الکتریکی تحت شرایط مناسبی از میان گازها یا بخارها عبور می‌کند. در آن شرایط تبدیل انرژی به نوع گاز یا بخار و فشار آن بستگی دارد .
انواع لامپ
لامپ های تخلیه گازی در دو گروه فشار زیاد و فشار کم و بر اساس فلز اصلی که درصورت بخار شدن تخلیه در آن صورت می‌گیرد طبقه بندی می‌شوند. این فلزات در اکثر لامپهای تخلیه ای جیوه و سدیم وجود دارند. لامپ های بخار جیوه در دو نوع با (( فشار زیاد )) و با (( فشار کم )) می‌باشند . لامپ های فلورسنت از نوع (( لامپ های بخار جیوه با فشار کم )) و لامپ های بخار جیوه معمولی و لامپ های متال – هالید از نوع (( لامپ های بخار جیوه با فشار زیاد)) هستند. لامپ های بخار سدیم نیز دو نوع می‌باشند لامپ های بخار سدیم با فشار کم که فقط نور زرد منتشر می‌کنند و عمدتاً برای روشنایی خیابان ها از آنها استفاده می‌شود و لامپ های بخار سدیم با فشار زیاد که با نور سفید طلایی خود برای روشنایی معابر و روشنایی نور افکنی بکار می‌روند .

طیف نوری
تابش لامپ های ملتهب در تمامی‌ طول موج های موجود در سراسر طیف مرئی و قسمتی از ناحیه مادون قرمز صورت می‌گیرد . این نوع طیف بنام (( طیف پیوسته )) شناخته می‌شود . طیف لامپ های تخلیه گازی پیوسته نیست بلکه تابش آنها تنها در برخی از طول موج ها انجام می‌گیرد . این نوع طیف بجای یک منحنی پیوسته بصورت تعدادی خط مشاهده می‌شود.
این دیاگرام طیف یک لامپ تخلیه گازی از نوع بخار جیوه با فشار زیاد را نشان می‌دهد . وجود خطوطی در ناحیه ماوراء بنفش و نبودن طول موج مربوط به نور قرمز در ناحیه مرئی طیف، قابل ملاحظه می‌باشد.قسمتی از تابش ماوراء بنفش موجود در این طیف برای ایجاد تابش قرمز در لامپ های بخار جیوه با (( رنگ اصلاح شده )) استفاده می‌شود.
مشخصه های الکتریکی
تخلیه در گازها دارای مشخصه ((مقاومت منفی )) می‌باشد . این بدین معنی است که هنگامیکه جریان از میان گازی عبور می‌کند مقاومت مسیر عبور جریان در گاز کم شده و حتی جریان بیشتری اجازه عبور می‌یابد . در صورتیکه این پدیده کنترل نشود جریان تا زمانیکه لامپ بکلی خراب شود بطور مداوم افزایش می‌یابد .
بنابر این همه لامپ های تخلیه ای نیاز به وسیله ای دارند که جریان عبوری از لامپ را به مقدار طراحی شده محدود نماید. در مورد اکثر لامپ های متصل به برق جریان متناوب، این امر با اتصال یک اندوکتانس ( که عموماً بنام (( بالاست یا چوک )) شناخته می‌شود ) بصورت سری با لامپ تحقق می‌یابد .
یک بالاست در ساده ترین شکل خود از هسته آهنی ورقه ورقه و سیم پیچ مسی تشکیل شده است . بالاست بعلت ایجاد میدان مغناطیسی در هسته آهنی بوسیله جریان عبوری از سیم پیچ جریان لامپ را به مقدار صحیح خود محدود می‌کند.

ضریب توان
یکی از عوارض جانبی استفاده از اندوکتانس برای محدود کردن جریان این است که جریان از ولتاژ عقب می‌افتد یعنی سیکل جریان دیرتر از سیکل ولتاژ به مقدار قله خود می‌رسد که به جریان (( پس فاز )) موسوم است. یک مدار نمونه لامپ های تخلیه ای دارای ضریب توان پس فاز در حدود ۴/۰ است .
خازن معمولاً به موازات مدار لامپ متصل می‌شود که بمنظور بالا بردن ضریب توان چراغ روشنایی می‌باشد با این حال طرق دیگری نیز ممکن است بکار رود از قبیل ساختن چراغ های فلورسنت (( پیش فاز/ پس فاز )) که در آنها یک مدار لامپ بوسیله اتصال یک خازن مناسب بصورت سری با لامپ و بالاست پیش فاز می شود . در حالیکه دو مدار لامپ دیگر بصورت پس فاز باقی می‌ماند. نتیجه نهایی ناشی از سه مدار لامپ فوق بالا بودن ضریب توان می‌باشد. اکثر شرکت های برق خواستار آن هستند که ضریب توان یک مجموعه تأسیسات برقی ( نه تک تک وسایل برقی ) بهتر از ۸/۰ پس فاز یعنی بین ۸/۰ و ۱ باشد . برای تأسیسات برقی داشتن ضریب توان پیش فاز ( بار خازنی ) مجاز نیست . ضرورت و یا عدم ضرورت به وجود تأسیسات برقی بستگی دارد . در صورتیکه یک مجموعه تأسیسات برقی دارای بارهای حرارتی بزرگ یا وسایلی با ضریب توان پیش فاز ( برای مثال موتورهای سنکرون ) باشد ممکن است نیازی به اصلاح ضریب توان تجهیزات روشنایی نباشد. نیاز یا عدم نیاز به اصلاح ضریب توان در اکثر موارد توسط متخصصین تعیین می‌شود . ولی در صورت وجود شک و تردید بایستی از چراغ های با ضریب توان بالا استفاده نمود.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *