لامپ فلورسنت

لامپ های فلورسنت

لامپ فلورسنت

لامپ های فلورسنت، لامپ های تخلیه گازی از نوع بخار جیوه با فشار کم می‌باشند . تابش ایجاد شده توسط این نوع تخلیه گازی ،غالباً در محدوده طول موج های ۱۸۵ تا ۲۵۴ نانومتر است که کلاً در ناحیه ماوراء بنفش طیف قرار دارد. در اثر برخورد این تابش به پوشش فلورسنت (فسفر) در جداره داخلی لوله شیشه ای لامپ، نور مرئی از لامپ ساطع می‌شود . با انتخاب مخلوط مناسبی از فسفرهای مختلف تقریبا هر نوع توزیع طیفی دلخواه را می توان بدست آورد.

رنگ نور، شاخص رنگنمایی و نوردهی لامپ های فلورسنت
توزیع طیفی تابش لامپ های فلورسنت را می توان با انتخاب ترکیب مناسبی از فسفرهای مختلف به گونه ای ایجاد کرد که تقریباَ‌ هر ترکیب مورد نظری از طول موج های مختلف را شامل شود. تعدادی از لامپ های با (( نور سفید)) که دارای رنگ نور مشابه با تابشگرهای سیاه کامل در دماهای رنگ مختلف می باشند عملاَ ساخته شده اند . برای مثال لامپ با (( نور سفید گرم)) دارای رنگ نور یک تابشگر سیاه کامل با دمای ۲۹۰۰ درجه کلوین است در حالی که لامپ با نور روز دارای رنگ نور یک تابشگر سیاه کامل با دمای ۶۲۰۰ درجه کلوین می باشد .

اثرات دمای هوای محیط
دمای هوای محیط اطراف بر لامپ های فلورسنت بیش از دیگر انواع لامپها تاثیر می گذارد لامپ های فلورسنت برای کار در دمای هوای محیط c° ۲۵ طراحی می شوند. دماهای بالاتر و یا پائین تر از دمای فوق در فشار بخار جیوه تاثیر می گذارد و باعث افت میزان نوردهی می شود. این بدین معنی است که در محل هائی که هوا سرد است لامپ های فلورسنت بایستی در چراغهای بسته کار کنند بطوریکه دمای هوایی که بلافاصله آنها را احاطه می کند به مقدار بهینه نزدیک باشد . بر عکس در محیطهای گرم مانند چراغی که دارای لامپ های زیادی میباشد باید برای به حداقل رساندن گرمای بوجود آمده تهمیداتی اندیشید.

تغییرات ولتاژ
برخلاف لامپهای ملتهب، تغییرات عادی در ولتاژ منبع برق در لامپ های فلورسنت فقط بطور جزئی تاثیر می گذارد .
بهره نوری
لامپ های فلورسنت در مقایسه با لامپ های ملتهب انرژی الکتریکی را به میزان بسیار بیشتری تبدیل به تابش مرئی می کنند . برای مثال یک لامپ فلورسنت ۳۶ وات با نور سفید دارای شار نوری معادل ۳۰۰۰ لومن است. بنابراین بهره نوری آن برابر با ۸۳ لومن بر وات است در مقایسه با لامپ فوق بهره نوری یک لامپ ملتهب ۱۰۰ وات که شار نوری آن ۱۲۰۰ لومن است برابر با ۱۲ لومن بر وات می باشد.

لامپهای فلورسنت فشرده (CFLs)
دستیابی به دانش مواد فسفری باند باریک در اواسط دهه ۱۹۷۰، امکان تولید لامپهای فلورسنت کوچکتر را فراهم ساخت که می توانستند با لامپهای التهابی با کارایی کمتر اما فشرده، که در بازار بر لامپهای فلورسنت غلبه کامل داشتند، رقابت نمایند. اکنون لامپهای فلورسنت فشرده از نظر صرفه جویی در انرژی و عمر طولانی، جایگزین لامپهای التهابی هستند.
امروزه دو نوع اصلی لامپ فلورسنت فشرده وجود دارد:
۱- لامپهای فلورسنت فشرده یکپارچه، که بالاست در درون آن ساخته و در داخل سرپیچ لامپهای التهابی معمولی جفت می شوند.
۲- لامپهای فلورسنت فشرده چند پارچه ( مثل لوله های فلورسنت دوقلو و چهارقلو )، که بالاستها در درون آنها ساخته نشده اند، اما به نگهدارنده هایی وصل هستند که بالاستها به طور جداگانه به آنها نصب می شوند. آداپتورهای حاوی بالاست هم وجود دارند که به سرپیچهای لامپ التهابی معمولی جفت می شوند و بدین ترتیب، تغییر و تبدیل نگهدارنده های موجود را ساده می سازند.
شاخص رنگنمایی (Ra) در لامپهای فلورسنت فشرده معادل ۸۲ یا حتی بیشتر است، در حالیکه بهره نوری لامپ می تواند به میزان ۶۵ لومن بر وات در کاراترین مدلهای دارای بالاست الکترونیکی برسد.
قیمت این لامپها اساساً بیشتر از قیمت لامپهای التهابی است، البته میزان این اختلاف قیمت از کشوری به کشور دیگر فرق می کند. از طرف دیگر، لامپ فلورسنت فشرده عمر طولانیتری دارد (معمولاً هشت هزار ساعت ). استفاده از بالاستهای فرکانس بالا، کاربرد لامپها را در هوای آزاد تسهیل می کند و تمهیدات ویژه ای را که بالاستهای معمولی نیاز دارند، غیرضروری می سازد.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *