لامپ پلاسما

لامپ پلاسما

لامپ پلاسما ( گوی پلاسما یا کره پلاسما)
لامپ پلاسما در سال ۱۹۸۰ محبوبیت زیادی داشت. درسال ۱۹۰۴ توسط نیکلاس تسلا اختراع شد. تسلا این اختراع را لوله تخلیه گاز بی اثر ( Inert Gas Discharge Tube ) نامید.
در داخل حباب ناپایداری ها و تغییرات زیادی وجود دارد، اما لامپ پلاسما معمولاً یک کره شیشه ای شفاف است حاوی مخلوطی از گازهای مختلف که درفشار پایین پر شده اند و توسط جریان متناوب فرکانس بالا در ولتاژ بالا تحریک می شود. کره کوچک در مرکز آن مانند یک الکترود عمل می کند. پرتوهای نور از الکترود داخلی (کره داخلی) در جهت کره بیرونی گسترده می شوند.
با قراردادن دست در نزدیکی حباب، میدان الکتریکی تغییر کرده و سبب می شود که یک پرتو مارپیچی از کره داخلی به سمت محل تماس برقرار شود. جریان الکتریکی در هر شی رسانا در نزدیکی حباب می تواند تولید شود و حباب شیشه ای نمی تواند جلوی جاری شدن جریان را بگیرد ( چون فرکانس خیلی بالاست). شیشه مثل یک دی الکتریک در یک خازن عمل می کند، خازنی که بین گاز یونیزه شده و دست تشکیل می شود.
نکته ای که باید توجه داشت این است که نباید وسایل الکترونیکی مثل موس کامپیوتر را نزدیک یا بالای این لامپ قرارداد، چون زمانیکه لامپ داغ می شود، ولتاژ بالا ممکن است یک تخلیه استاتیکی ذاتی را روی وسیله ایجاد کند (حتی با وجود روکش پلاستیکی روی وسیله). میدان مغناطیسی فرکانس بالا که ایجاد می شود در کار کامپیوترهای Laptop تداخل ایجاد می کند.

اصول عملکرد
نحوه عملکرد لامپ پلاسما شامل دو مفهوم است :
-دینامیک پلاسما.
-قابلیت جاری شدن جریان.
پلاسما، گاز یونیزه شده داغ است و به عنوان حالت چهارم ماده تعریف می شود که برخلاف سه حالت دیگر (جامد، مایع و گاز) شامل مولکول نیست بلکه از یون تشکیل شده است. برای فهمیدن این موضوع بهتر است نگاهی به حباب پلاسما داشته باشیم. یک الکترود متوسط در داخل یک ظرف بزرگ شامل گاز بی اثر قراردارد. گاز باید بی اثر باشد و گرنه با سطح الکترود واکنش انجام می دهد وهمچنین باید در فشار پایین باشد تا ولتاژ نه چندان زیاد قادر به تجزیه آن باشد. (گازهای بی اثر ولتاژ تجزیه پایینی دارند). سپس الکترود توسط یک ولتاژ بالا با فرکانس زیاد تحریک می شود، ولتاژ بالا گاز را یونیزه می کند و فرکانس بالا سبب جاری شدن جریان بین شیشه حباب و به سمت هوای اطراف می شود(بخاطر خاصیت تزویج خازنی).

ولتاژهای نوعی برای این منظور از چند ولت برای لامپ های پلاسمای تجاری تا حدود ۱۰۰۰۰ ولت برای استفاده های خاص تغییر می کنند. فرکانس هم از چند کیلو هرتز تا چند ده کیلوهرتز قابل تغییر است. حرکت الکترون ها برای تشکیل پلاسما ضروری است. پلاسما یک گاز است که شامل ذرات باردار مثل الکترون و یون است. الکترون ها از اتم ها جدا می شوند و به این ترتیب اتم ها تبدیل به یون می شوند. الکترون ها بار منفی و یون ها بار مثبت پیدا می کنند. زمانیکه ذرات باردار در داخل پلاسما حرکت می کنند، مشخصات ناحیه ای میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده، تغییر می کند. این امر باعث می شود که یونها برانگیخته شوند و بصورت فوتون انرژی گسیل کنند. رنگ نور به نوع گاز داخل پلاسما و دمای آن بستگی دارد. ترکیبی از چندگاز (هلیوم، نئون و بعضی مواقع گزنون و کریپتون) و فشار کم داخل حباب رنگ های زیبایی را ایجاد می کند.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *