نورپردازی

معماری داخلی، رنگ و تاثیر آن بر نور

معماری داخلی، رنگ و تاثیر آن بر نور
همانطور که می دانیم نور موجب دیدن اشیا به واسطه عیان شدن رنگ آنها می شود. پدیده بی نوری اشیا را به سمت رنگ تاریک مطلق و پدیده پر نوری آنها را به سمت سفید مطلق می برد. در هر دو حالت اشیا قابل رویت نخواهند بود. در حد معمول روشنایی، رنگ واقعی اجسام را می توان مشاهده کرد. در همین اثنا اگر نور را کم کنیم، جسم تاریک تر و اگر نور را زیاد کنیم، روشن تر خواهد شد. در واقعیت امر کار با رنگ، نوعی کار با نور است. از نظر فیزیولوژی، رنگ روی ساختار سلول ها تاثیر می گذارد. دلیل چنین تاثیری آن است که سلول ها به نور نیاز دارند. وقتی کیفیت های مختلف نور ناشی از رنگ، روی سلول اثر می گذارد، طبعاً انتظار رفتارهای متفاوت نیز وجود دارد.
تغییر رنگ فضا، احساسات متفاوتی را در افراد ایجاد می کند. از این رو مهندس طراح باید با توجه به کاربری و اندازه فضا دست به انتخاب رنگ بزند. برای مثال در سالن انتظار بیمارستان که افراد به آرامش نیاز دارند، نباید از رنگ های تندی چون قرمز یا نارنجی استفاده کرد، زیرا چنین رنگ هایی محیط را به محیطی مضطرب و نگران کننده تبدیل می کنند. رنگ قرمز نشانه آتش و حرارت است، افراد سعی دارند از آن دور شوند یا لااقل در مقابل آن توقف کنند؛ فضا را تهاجمی می کند و سیستم عصبی را برهم می زند. به همین دلیل نمی توان در رنگ آمیزی هر فضایی از آن استفاده کرد. در فضاهایی که به تحرک و فعالیت بیشتری نیاز دارند، می توان از رنگ قرمز یا ترکیب های روشن تر آن استفاده کرد. در مناطق سرد و پر برف ترکیب های رنگ قرمز را باید به کار برد. افراد در محیط احساس سردی می کنند، با رنگ آمیزی قرمز یا نارنجی گرمی خاصی را می توان به محیط داد. گاه به صورت نشانه، توجه افراد را به جسم سوم معطوف می کند. مثل زمانی که در رنگ کرم یک اتاق، گلدان قرمز رنگی را روی میز قهوه ای بگذاریم. در این حالت افراد به محض ورود به فضا متوجه کشش فوق العاده گلدان خواهند شد.
رنگ قرمز فضا را تنگ تر و کوچک تر نشان خواهد داد. اگر به آن رنگ زرد اضافه کنیم، تحمل آن آسان می شود و فضا را گشاده تر می کند. در مخلوط آن با رنگ سفید ملایم می شود و رنگ صورتی تولید می کند. هر چه رنگ سفید بیشتر باشد، رنگ صورتی مطلوب تری به دست خواهد آمد. در رنگ صورتی ملایمت و صبوری را می توان مشاهده کرد. فضای یک سالن غذاخوری یا سالن پذیرایی با رنگ صورتی جذاب خواهد بود، مشروط بر آنکه با نور زیاد آن را به سفید تبدیل نکنیم که در این صورت فضا را سرد و مرده می سازیم.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED چراغ LED چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *