معماری نور

معماری و نور به همان اندازه به یکدیگر وابسته اند که جسم و روح. یکی برای زنده بودن و دیگری برای حضور مادی در این جهان به دیگری نیاز دارد و آن هنگام که نور بر جسم فضا جاری می شود هر دو جهان مرئی “وجود” پیدا می کنند. یکی از چالش هایی که معماری امروز با آن سر و کار دارد طرح این سؤال است که حضور نور و بخصوص نور طبیعی در معماری می تواند معنایی فراتر از روشنایی داشته باشد و آیا دستیابی به الگوی صحیحی از بکارگیری نور امکان پذیر است؟ و یا اساسا لزومی در آن است؟ مسأله مهم در این میان آن است که با بالا رفتن تکنیکهای ساخت و ساز دستیابی به سهولت در اجرا، در بیشتر موارد توجه به ظرافت هایی که در گذشته و در سبک های متنوع معماری کشورمان به نور بوده متأسفانه امروزه دیگر به چشم نمی خورد و به نظر می رسد نیروی کارآمد نور در ادراک فضا و بالا بردن کیفیت معماری و بدنبال آن کیفیت زندگی بدون استفاده شده است. دو نکته کلیدی که در طراحی معماری باید همواره مورد توجه قرار گیرد: ۱ -کالبد فیزیکی ۲ -کالبد روانی مجموعه. معمار برای رسیدن به کالبد فیزیکی مطلوب معمولاً طی یک طبقه بندی مشخص عملکردهای فیزیکی را در طراحی جای می دهد اما دستیابی به کالبد روانی هر مجموعه ای نیازمند دقت و صرف وقت و حوصله و در عین حال اشراف به مجموعه عواملی است که شکل گیری معماری نقش دارند، ما در این دوره آموزشی به تفصیل در این رابطه می پردازیم.

مشخصات دوره

نام دوره: معماری نور
پیش نیاز: –

مخاطبان: دانشجویان و مهندسان برق (قدرت، الکترونیک، کنترل، مخابرات) و معماری در عرصه های مهندسین مشاور – طراحان- واحدهای مناقصات و پیشنهادات- بهره برداران- شرکت های پیمانکاری اجرایی- گروه های تست و راه اندازی- بهره برداران- تعمیرات ونگهداری و تمامی علاقه مندان به حوزه روشنایی(بدون هیچ گونه پیش نیاز برقی)دانشجویان و مهندسان برق (قدرت، الکترونیک، کنترل، مخابرات) و معماری در عرصه های مهندسین مشاور – طراحان- واحدهای مناقصات و پیشنهادات- بهره برداران- شرکت های پیمانکاری اجرایی- گروه های تست و راه اندازی- بهره برداران- تعمیرات ونگهداری و تمامی علاقه مندان به حوزه روشنایی(بدون هیچ گونه پیش نیاز برقی)

هدف دوره: آشنایی با معماری نور و توانایی انجام پروژه های طراحی روشنایی داخلی و بیرونی و خیابانی و بکارگیری تکنیک های نورپردازی

مرجع درسی: جزوات مربوطه
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *