نورپردازی نما

معماری و نورپردازی نما

فرم

ایجاد تفاوتهای بارز فرمی و نمایش آن ها از طریق نورپردازی باعث می شود تا نمای موجود از دیگر نماهای موجود در محیط متمایز شود و هویتی آشکار در آن بوجود آورد. مطرح کردن نما به عنوان یک مرجع شهری بسیار می تواند موثر باشد. در پهنه ی شهر، مراجع شهری نقاط ویژه ای به شمار می آیند که برای ما تصویر،معنا، کاربری یا خاطره ای را تداعی می کنند. یک ساختمان خاص، یک سینما یا یک رستوران می تواند مرجع شهری محسوب شود. وجود تفاوتهای بارز از طریق نورپردازی متفاوت بارز باعث می شود تا آن مرجع شهری بسیار متفاوت تر به نظر برسد.

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری ویژگی ای است که امروزه در مورد تمامی ساختمان ها با کاربری های مختلف اعم از خصوصی یا عمومی مطرح می شود. انعطاف پذیر بودن بنا باعث می شود تا پیوندی قوی تر میان کاربر و بنا ایجاد کند. بدین شکل که می بایست نورپردازی نما طوری صورت گیرد تا شهروندان در حین  عبور از مقابل نمای ساختمان ها خود را در محدوده ی آن و جزئی از آن بدانند.

ریتم و تناسبات

رعایت تناسبات در نورپردازی نما، با زیبایی نما ارتباط مستقیمی دارد. تناسبات، عرض و ارتفاع ساختمان های شهری، عاملی است که در تعیین ارزش های محیطی فضا تاثیری قابل ملاحظه دارد، رعایت تناسبات بین ابعاد کلی ساختمان از طریق نورپردازی صحیح با بافت اطراف ، بین عناصر موجود در نما مانند ورودی، بازشوها، پر و خالی ها و دیگر اجزا با یکدیگر، با کل نما و با انسان این عامل ضمن رعایت درک انسان از تناسبات در محیط، به معیارهای اقلیمی نیز توجه دارد. نورپردازی نما در ایجاد تناسبات و جزئیات صحیح  ظاهری مکان باید در خوانایی الگوهای کارکردهای آن به مردم کمک کند.

خوانایی

برای بهره گیری کامل از امکانات بالقوه ی یک مکان، باید آگاهی از فرم کالبدی و الگوهای فعالیت به تکمیل یکدیگر بپردازند این موضوع به ویژه برای افراد بیگانه خیلی مهم است چرا که آنها نیاز دارند بدون مقدمات قبلی به درک مکان نائل آیند. مخاطب بنا با دیدن نمای آن نباید بین چند کاربری گیر کند، یعنی تا آنجا که ممکن است یک سالن اجتماعات شبیه به سالن اجتماعات یک خانه شبیه به یک خانه باشد.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *