smd-and-cob1

مقایسه لامپهای COB و SMD

COB چیست؟

کلمه ی COB مخفف “chips on board” به معنی چیپ های الکترونیکی چسبیده شده بر روی  بردهای الکترونیکی می باشد که به صورت واحد در کنار هم چیده شده اند. در این تکنولوژی، تعدادی LED روی یک ماژول در کنار یکدیگر به شکل فشرده سوار شده اند و زمانیکه روشن می شوند به شکل یک هسته ی فوق العاده روشن و نورانی به چشم می آیند.

فواید لامپهای COB

همانگونه که می دانیم LED به عنوان یک فناوری جدید دارای راندمان نوری بسیار بالا و طول عمر فوق العاده طولانی می باشند که اگر شرایط محیط بهره برداری طبق طراحی های مهندسی باشد، عمر هر لامپ LED حدود ۵۰۰۰۰ ساعت تخمین زده می شود. اگر ضریب استفاده ی یک لامپ LED روزانه ۸ ساعت باشد، این لامپ حداقل ۱۷ سال عمر می کند. البته تعداد دفعات روشن و خاموش شدن لامپ هم بسیار تاثیر گذار است.

لامپ های COB نسبت به LED دارای پخش نوری ۱۰ یا ۱۲ برابر LED است. میزان بازدهی در COB های با سایز کوچک را که مصرف آنها در حدود ۲۰ میلی آمپر می باشد را بیش از ۲۵۰ لومن بر وات تخمین زده اند.

SMD چیست؟

به شیوه ی نصب قطعات الکترونیکی بر روی سطح یک قالبی که رسانا است اطلاق می شود که در عمل رساندن تغذیه، از طریق سوراخ ها استفاده نمی کند. قطعات درون سوراخ ها (TH) و قطعات روی سطح (SM) قطعات درون سوراخ ها سالها مورد استفاده قرار گرفته اند و به شکلی طراحی شده اند که روی یک طرف PCB قرار گرفته اند و در طرف دیگر لحیم کاری می شود.

فواید استفاده از SMD

  • به حداقل رساندن میزان دخالت نیروی انسانی
  • کاهش هزینه های اضافی نیروی کار و تولید
  • تکرار عملیات که باعث افزایش یافتن میزان کنترل کیفیت می گردد
  • افزایش سرعت تولید
  • کاهش مصرف قلع و صرفه جویی در ابعاد مدار چاپی
  • قابلیت عملکرد مناسب
  • کاهش مصرف برق و تولید گرما
  • و…

بیان تفاوت COB و SMD

یکی از مباحثی که این روزها با آن مواجه هستیم تفاوت و تشخیص بین لامپ های COB و SMD است که در روشنایی و نورپردازی استفاده می شود. در ظاهر بسیاری از مردم و متخصصین این تفاوت را از شکل ظاهری لامپ های COB که عموماً شکلی خاص دارند، به دست می آورند. ولی یک لامپ COB مربع با یک لامپ SMD با همان سایز خیلی مشابه هستند و این تشخیص سخت تر می شود.

تفاوت را از این طریق می توان تشخیص داد، لامپ COB دارای یک سری چیپ بورد است که بر روی آن ها ماده ی فسفر سان ریخته شده است، اما باید بدانیم لامپ های SMD ساختار متفاوت دارند، لامپ های SMD دارای یک یا چند چیپ هستند که مستقیماً توسط سیم نازک طلایی به یکدیگر و پایه های ورودی متصل شده اند و در واقع بورد واحدی در کار نیست. لذا می بینیم که اکثراً جهت راحتی کار از اشکال مستطیل شکل جهت لامپ های SMD بهره می برند. به همین جهت برای تشخیص تفاوت این دو لامپ می توان با استفاده از یک ذره بین وجود یا عدم وجود سیم نازک طلایی را بررسی کرد.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *