نورپردازی

موارد استفاده لامپها

مصارف لامپها

در اغلب موارد انتخاب رنگ نور برای محیطهای مختلف بستگی زیادی به سلیقه افراد و نیز فرهنگ عمومی دارد، با این حال با توجه به اینکه نورهای مختلف عموماً تاثیرات یکسانی بر روی اعصاب انسان می گذارند و بر کارایی وی موثرند، اتنخاب صحیح لامپ بسیار مهم است.
استاندارد های طراحی روشنایی، رنگ نور مناسب برای محیطهای مختلف را تعیین کرده اند. با شناخت صحیح از ویژگیهای لامپی که انتخاب می کنیم و انتخاب رنگ نور مناسب می توانیم کارایی افراد حاضر در مجموعه را افزایش دهیم. عموماً رنگ نورهای متمایل به گرم، باعث ایجاد حالت آرامش بخش به همراه تمایل برای خواب و استراحت می شوند، از این رو استفاده از نورهای گرم برای محیطهای نظیر بیمارستانها، هتلها، اتاقهای نشیمن و … توصیه می شود. در مقابل نور سرد باعث جلوگیری از خواب آلودگی و ایجاد تمرکز بیشتر می شود و برای محیطهای کاری توصیه می شود.
با این حال باز هم تاکید می شود که نباید نسبت به عنصر سلیقه و فرهنگ عمومی و شرایط محیطی بی تفاوت بود، مردم مناطق سردسیر عموماً علاقمند به تامین روشنایی با نورهای گرم هستند و در مقابل افرادی که در مناطق گرمسیر به سر می برند ترجیح می دهند محیط خود را با نورهای سرد ( سفید متمایل به آبی ) روشن کنند. اتاقهایی که بیشتر با مبلمان و دکوراسیون چوبی مبله شده اند و کف آنها با پارکتهای چوبی سنگفرش شده است با رنگهای گرم زیباتر دیده می شوند. اتاقهای با مبلمان سفید رنگ و کف سنگ مرمر سفید یا متمایل به زرد را بهتر است با نورهای به رنگ سرد روشن کنیم.
همچنین برای مدتها است که چشم بشر به ارتباط بین شدت روشنایی بالا و نورهای با دمای رنگ بالا (نظیر نور خورشید) و همچنین شدت روشنایی کم و نورهای با دمای رنگ پایین (نظیر غروب خورشید، شعله آتش، نور شمع) عادت کرده است.در نتیجه، در مواردی که شدت روشنایی متوسط مجموعه کم است، توصیه به استفاده از رنگهای گرم (سفید گرم) می شود، به عبارت دیگر تامین روشنایی کمتر از ۵۰۰ لوکس به کمک لامپهای توصیه نمی شود.
در ادامه، لامپهایی که نمود رنگ آنها در گروه B1 قرار دارد (بین ۸۰ تا ۹۰ درصد)، براساس دمای رنگ طبقه بندی کرده ایم و به مواردی از کاربردهای پیشنهادی برای آن اشاره کرده ایم. لامپهایی که نمود رنگ آنها در گروه A1 (بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد) قرار دارد، در مواردی به کار می روند که نمایش واقعی رنگ در آنها اهمیت بسیار زیادی دارد نظیر صنایع چاپ، کارخانجات نساجی و رنگرزی، سالنهای آرایش و گریم، سالن رنگ کارخانه های خودروسازی و … از سوی دیگر، امروزه توصیه می شود لامپهایی که نمود رنگ آنها در گروه B2 قرار دارد، در مواردی نظیر پمپ بنزین، انبار، پارکینگ، انباری، محوطه های بیرونی و … استفاده شود.
• Daylight-865: لامپهای با رنگ نور ۸۶۵، منابع نوری اقتصادی و مقرون به صرفه برای تامین روشنایی اماکنی هستند که به روشنایی زیاد نیاز دارند و رنگ اشیا باید با دقت مناسبی تشخیص داده شود و لازم است رنگ اشیا تا آنجا که ممکن است طبیعی نشان داده شوند، به عنوان مثال فروشگاه های لباس، کفش، جواهر، عینک، مواد غذایی، سوپرمارکتها و نیز صنایع تولیدی نظیر کارخانه های تولید لباس و پارچه و مواد غذایی و … می توانند از این نوع لامپ استفاده کنند.
• Daylight-965: موزه ها، گالریهای نقاشی، لابراتورهای دندانپزشکی، اتاق کار گرافیستها، سالن رنگ صنایع خودروسازی و … نمونه هایی از این دست هستند. چرا که به عنوان مثال در یک لابراتور دندانسازی، رنگ روکش جدیدی که قرار است بر روی دندان گذاشته شود باید با رنگ اصلی دندان مطابقت داشته باشد، یا در یک فروشگاه چاپ داشتن رنگ واقعی اهمیت بسیارزیادی دارد.
• CoolWhite-840: لامپهای Cool White (سفید سرد) با داشتن نوری با دمای رنگ ۴۰۰۰کلوین، رنگ نوری بین لامپهای التهابی و لامپهای Daylight دارند. نور این لامپها بسیار درخشنده است و بسیار نزدیک به نور روز است. این لامپها برای محیطهای کاری نظیر کارگاه، دفاتر اداری، نمایشگاه، سالنهای ورزشی، سالن انتظار راه آهن و فرودگاه، مجموعه های آموزشی، بانکها و دفاتر بیمه و … ایده آل هستند. همچنین در محیطهای خانگی، می توان این لامپها را در آشپزخانه و حمام مورد استفاده قرار داد .
• WarmWhite-830: نور این لامپها با دمای رنگ ۳۰۰۰ کلوین، باعث می شوند که در محیط احساس گرم بودن و آرامش کنند. رنگ نور سفید گرم برای کلیه محلهایی توصیه می شود که به نور غیر مستقیم و محیط آرامش بخش مورد نیاز است نظیر مهد کودک، بیمارستان، هتل، سالنهای کنفرانس و رستوران.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED،چراغ LED،چراغ LED

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *