نانو و نورپردازی

نانو تکنولوژی و نورپردازی ال ای دی LED ( بخش یک)

معرفی

استفاده از نانو فناوری در معماری و صنعت ساختمان، بسیار گسترده بوده و گستره وسیعی از مصالح، تجهیزات و سیستم ها را در بر می گیرد. سیستم های تاسیسات الکتریکی و مکانیکی نیز در این راستا مستثنی نبوده و در حال پیشرفت و بهبود وضعیت هستند. در این راستا می توان به استفاده از نانو سیالات با ظرفیت حرارتی بالا در مبدل های حرارتی اشاره نمود، که منجر به حداکثر بازدهی گردیده است. هم چنین نانو مواد می توانند به واسطه افزایش رسانایی حرارتی جداره لوله ها و تغییر ویژگی های مایع درون لوله، بر کیفیت و بازدهی عملکردی لوله های دافع حرارت تاثیر بگذارند.

فناوری نانو در کنار دو تحول عظیم دیگر یعنی ژنتیک و فناوری اطلاعات، موج چهارم انقلاب صنعتی را رقم خواهند زد. فناوری نانو پدیده ای است عظیم که در تمامی گرایشات علمی راه پیدا کرده، تا جایی که تا یک دهه آینده برترین فرایندها به این تحول وابسته است. هدف نهایی از بررسی مواد در مقیاس نانو، یافتن طبقه جدیدی از مصالح ساختمانی با عملکرد بالا می باشد، که آن ها را می توان به عنوان مصالحی با عملکرد بالا و چند منظوره به شمار آورد. منظور از عملکرد چند منظوره، ظهور خواص جدید و متفاوت نسبت به مواد معمولی می باشد به گونه ای که مصالح بتوانند کاربردهای گوناگونی را ارائه نمایند. فناوری نانو نوید بخش فرم های جدید، عملکردهای تازه و ارتباط نوین بین مردم، ساختمان و محیط است.

نور به واسطه ویژگی های بصری و اپتیکی، یکی از عوامل مهم در ادراک انسان از محیط اطرافش است. نقاط کوانتومی، فیلم های کنترل گر نور، ال ای دی ها و یا همان چراغ LED و بسیاری از فناوری های نانو بنیان یا ویژگی های اپتیکی، کاربردهای بسیاری را در گستره های مختلف ساختمان به نمایش گذاشته اند. از ویژگی های مهمی که در زمینه استفاده از نانو ذرات وجود دارد، وابستگی جهت و زاویه تابش نور به ماده است که سبب می شود نانو ذرات نور، از زوایای دید گوناگون، به رنگ های متفاوتی دیده شوند. استفاده از نانو ذرات در زمینه تاسیسات الکتریکی و نورپردازی ساختمان، از این نظر جالب تر می شود که می توان این ویژگی و تنوع بصری را با استفاده از فیلم ها، پوشش ها و ورقه های نانو بنیان بهبود بخشید.

استفاده از نانو فسفرها و نقاط کوانتومی منجر به تحولی عظیم در ال ای دی ها LED یا ال ای دی های ارگانیک LED و کیو ال ای دی ها QLED  یا ال ای دی های مبتنی بر نقاط کوانتومی می باشند. ال ای دی ها LED نحوه و نوع نورپردازی فضاهای معماری را با تحولی بزرگ روبرو کرده است. از فسفرها در تجهیزات نورپردازی استفاده می کنند. لامپ های فلورسنت، انواع نوارها و رشته های شبرنگ و انواع ال ای دی ها LED نمونه ای از کاربردهای فسفر در معماری و صنعت هستند. به مدد نانو فناوری، نانو ذراتی موسوم به نانو فسفر جایگزین فسفر معمولی در تجهیزات نورپردازی گردید که منجر به بهبود کیفیت ادوات و کیفیت نور شد.

ویژگی های جالب توجه نانو ذرات و نانو مواد می تواند سبب تغییراتی در بخش های مختلف طول موج های تابیده شده بر ماده شود. فیلم های چند لایه نانو مقیاس، موجب می شود که سطوح، رنگ و کیفیت بازتابشی جدا از زاویه تابش نور پیدا کنند. نانو ذرات دارای شکل و ابعاد گوناگون، واکنش های مختلفی را در برابر نور تابیده شده به معرض نمایش می گذارند. به همین خاطر است که ساخت و استفاده از نانو ذرات دارای ابعاد و اشکال خاص، در مورد وسایل نورپردازی، به ویژه کیو ال ای دی ها QLED از اهمیتی دو چندان برخوردار است. بسیاری از نانو ذرات، هنگامی که تحت تاثیر منبع انرژی قرار می گیرند از خود نور ساطع می کنند، لذا نانو فناوری تولید و کنترل نور در سطوح اولیه را ممکن می سازد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *