نورپردازی نما

نورپردازی برج ها ( نورپردازی ساختمان های بلند) بخش سوم

ساختار برج ها

بطور آشکار در نمای ساختمان های بلند سه بخش قابل تفکیک هستند. پایه ساختمان، تنه ساختمان، کلاهک ساختمان بخش بزرگی از برج ها در زیر تراز همکف قرار دارندکه از دید پنهان است، این بخش معمولاً پارکینگ ها و فضاهای خدماتی را در خود جای می دهد. اگر چه این بخش در فرم (ظاهر) ساختمان تاثیری ندارد، اما نقش مهمی در کیفیت عملکردی ساختمان دارد. نادیده گرفتن آن در طراحی مشکلات جدی برای بافت شهری، نظیر ترافیک و کاربری ها ایجاد می کند.

نکته کلیدی برای ایجاد یکپارچگی در طراحی فرم معماری و نورپردازی برج ها در تغییر فرم مناسب از یک بخش به بخش دیگر است. سرنخ های هندسی باید از آنچه که موجود است گرفته شود، از زمینه ، بافت شهری و شرایط محیطی. هر چه ملاحظات زمینه ای بیشتر در نظر گرفته شوند، ساختمان بیشتر پاسخگوی بستر شهری و پیوستگی بیشتری با آن خواهد بود.

پایه ساختمان

بخشی از ساختمان که اگر در مقیاس صحیحی ساخته شود می تواند بعنوان شناسایی و ارتباط ساختمان با خیابانها، پارک ها و فضاهای باز اطراف عمل نموده، انسجام ساختمان با اطراف را حفظ نموده و میزان کاربریهای پارکینگ در مقابل آن را به حداقل برساند.

پایه ساختمان، بخشی است که از تراز خیابان و با زاویه دید معمولی قابل مشاهده است. بسته به عمق فضای بازی که در مقابل این ساختمان ها قرار دارد، این بخش از ساختمان بین ۵ الی ۸ طبقه ارتفاع دارد، بعنوان سطح تماس ساختمان با بستر شهری، پایه ساختمان عامل تعیین کننده ای در کیفیت های زمینه ای ساختمان است. این بخش ساختمان را به بافت شهری متصل می کند، جداره و بافت خیابان را تعریف می کند و تاثیر مهمی بر مقیاس و تعریف خیابان و انسانی کردن مقیاس ساختمان های بلند دارد. بدلیل تماس مستقیم این بخش با فضاهای شهری مجاور آن، در نورپردازی آن باید به تامین امنیت این فضاهای پیاده روها توجه شود.

نورپردازی پایه ساختمان با تاکید بر ساختار معماری آن در مجاورت مسیرهای اصلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بدنه ساختمان

بخشی از ساختمان که قسمت عمده حجم را در بر می گیرد و می بایست ارتباطی مناسب و رضایت بخش با پایه ساختمان چه از لحاظ مقیاس و چه از لحاظ فرم داشته باشد. این بخش از ساختمان که از روی پایه برج شروع شده و تا تاج ساختمان امتداد پیدا می کند و تعیین کننده فرم ساختمان است. می تواند کیفیت تعامل بین ساختمان و شرایط محیطی را تعیین کند. این بخش می تواند به لحاظ محیطی مضر باشد، چرا که بخش زیادی از صفحه آسمان را می پوشاند و الگوهای جریان هوا در محیط اطراف را تغییر می دهد. فرم بدنه ساختمان بصورت ایده آل از تحلیل دقیق سایت، زمینه و شرایط محیطی سایت ساختمان حاصل می گردد. در اینجا بیان مناسب عمودی بودن به معنای اتصال مناسب و پویای زمین به آسمان است.

  • نورپردازی بدنه ساختمان باید به لحاظ بصری پایه ساختمانرا به تاج ساختمان متصل کند بعلاوه بر ترکیب معماری، مقیاس، ساختار و هویت ساختمان تاکید کند.
  • نورپردازی بدنه برج ها که در ساختار فضایی شهر نقش تعیین کننده ای دارند توصیه می شوند.
  • برای ساختمان های با کاربری مختلف از تکنیک نورپردازی متناسب با نوع کاربری و سبک معماری ساختمان استفاده می شود.

تاج ساختمان

بخش انتهایی ساختمان که طراحی مناسب آن می تواند نقشی موثر در هویت خط آسمان آن محدوده داشته باشد ضمن آنکه می تواند تاسیسات مکانیکی ساختمان را در خود جای دهد. طراحی تاج ساختمان کمک شایانی به ارتقاء کیفیت و کاراکتر خط آسمان شهر می نماید. با نورپردازی مناسب و انرژی کارا می توان کمک بسیاری به ارتقاء نمای برج ها و در نهایت منظر شبانه شهر نمود. این بخش از ساختمان بر هویت ویژه آن تاکید می کند و بصورت ایده آل تحت تاثیر بخش های زیرین خود و خط آسمان کلی شهر شکل می گیرد دارای پتانسیلی است که بعنوان یک نشانه برای شهر شناخته شود.انتخاب های رویکرد های منحصر به فرد در نورپردازی تاج ساختمان موجب تقویت خط آسمان با بکارگیری ترکیب های متنوع شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *