نورپردازی داخلی

نورپردازی داخلی (تغییر فضا با کمک نور)

نورپردازی داخلی
نور می تواند تاثیر عمده ای بر عمق و مقیاس فضا داشته باشد. اگر اتاق های خواب، نشیمن، پذیرایی یا هال منزل شما تناسبات معقول و دلنشینی ندارد و مثلاً بسیار بزرگ یا بسیار کوچک، خسته کننده و یکنواخت، یا بی نور و تاریک است، با نورپردازی صحیح می توانید برخی از این عیوب را رفع کنید. نکات مطرح شده در این بخش می تواند راهنمای خوبی باشد تا براساس صحیح ترین انتخاب ها تصمیم بگیرید و محیط را تا اندازه ای دگرگون کنید:
• در نورپردازی داخلی برای اینکه محیط درونی کوچک تر به نظر برسد، از نورهای عمودتاب به عنوان منبع اصلی نور اتاق استفاده کنید و از نورانی کردن اطراف اتاق بپرهیزید. این شگرد در نورپردازی داخلی باعث می شود که توجه و نگاه بیننده به جای معطوف شدن بر اطراف و جوانب، متوجه داخل و مرکز اتاق گردد.
• یکی دیگر از روش های مفید در داشتن نورپردازی داخلی با کیفیت این می باشد، برای بلندتر به نظر رسیدن سقف می توان از چراغ های زمینی یا دیواری که نور آنها مستقیماً به سقف می تابد استفاده کرد. نورهای دیواری عمودتاب که رو به بالا کار گذاشته شده باشند برای این منظور مناسب اند. در نورپردازی داخلی، همچنین می توان منبع نور را در پشت گچبری ها یا گوشه هایی در سطوح بالایی دیوار جای داد تا نور به دیوارهای پیرامون بتابد.
• برخلاف مورد قبلی، برای کوتاه تر به نظر رسیدن سقف و القای حالتی دوستانه تر در نورپردازی داخلی، از تاباندن نور به سقف خودداری کنید و با استفاده از حباب یا آویزهایی که نور را به سقف نمی اندازند، روشنایی را از ناحیه سقف دور نگه دارید. این کار را می توان با کم کردن نور چراغ یا استفاده از آویزهایی که اجازه تابیدن نور به سقف را نمی دهند انجام داد. همچنین می توان نگاه و توجه را به اشیایی که در سطح پایین هستند جلب کرد، مثل تابلوهایی که پایین تر از حد معمول بر روی دیوار قرار می گیرند، یا لوازمی جذاب و خوش رنگ که در سطح پایین قرار دارند. حتی تاباندن نور از بالا به تصاویر یا پرده هایی که تا کف امتداد می یابند، راهکار خوبی است، زیرا می توان به وسیله تاباندن نور از بالا به سمت اشیاء یا با به کار گرفتن چراغ هایی که روی زمین قرار دارند، به نتیجه ی خوبی رسید.
• برای اینکه فضایی باریک و طولانی مثل راهرو، وسیع تر از آنچه که هست به نظر برسد می توان مرکز توجه را به رنگ جالب و زنده ی یکی از دیوارهای انتهایی یا یک شیء چشمگیر معطوف کرد، مثلاً آویختن یک اثر هنری جالب به دیوار و تاباندن نور موضعی متمرکز بر آن، یا تاکید بر یک پنجره که دید زیبایی رو به باغچه دارد. می توان با سایه روشن کردن یکی از دیوارها به وسیله نورافکن و تاباندن نوری ملایم و یکنواخت به سایر دیوارها، به خوبی این کارها را انجام داد.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *