لایه های نورپردازی

نورپردازی داخلی و لایه های نورپردازی

لایه بندی
اصل لایه بندی چارچوبی را برای فهم و دست یابی به ترکیب بندی و حس زیبایی شناختی در طراحی نورپردازی داخلی ارائه می کند. لایه های نورپردازی، مانند لایه های لباس، برای پدید آوردن یک ترکیب با یکدیگر تلفیق می شوند. لایه بندی نورپردازی داخلی امکان انتخاب های سنجیده شده ای را فراهم می آورد، با این اطمینان که می توان بدون لطمه زدن به یک طرح نورپردازی داخلی خوب به شرایط بدیهی طراحی مانند دوره، مضمون و سبک دست یافت. برای مثال، لوستری که در یک اتاق ناهار خوری نصب شده است فقط یک لایه از نورپردازی آن محسوب می شود. ممکن است برای پدید آوردن نور چشم گیری که به روی میز اتاق ناهار خوری تابیده شود یا آن را در کانون توجه قرار دهد، لایه ی دیگری از نور که نورپردازی متمرکز نامیده می شود به نورپردازی داخلی اتاق افزوده شود. لوستر به خاطر شکل و جلوه ای که دارد انتخاب می شود، در حالی که نورپردازی متمرکز باید کم جلوه یا مخفی باشد.
طراحی لایه بندی شده
هر لایه از نورپردازی داخلی وظایف خاصی برای روشن ساختن محل های مشخصی دارد، ولی از آنجایی که کنترل دقیق نورپردازی به ندرت انجام می شود همه ی لایه های نورپردازی با یکدیگر کار می کنند تا بخش هایی از فضا را روشن سازند.
لایه ی محیطی (نور عمومی)
نقش نورپردازی محیطی فراهم آوردن نورپردازی کلی در یک اتاق است. نورپردازی محیطی وظایف خاصی برای نور افشانی فضا بر عهده ندارد، بلکه وظیفه ی آن بیشتر پدید آوردن نوری است که به سراسر فضا بتابد و شناخت بصری مقدماتی آن را ممکن کند. میزان نور محیطی اهمیت بسیار دارد؛ اگر سطح نور محیطی به میزان قابل ملاحظه ای از سطح نور وظیفه ای (نور موضعی کاری) آن بیشتر پدید آوردن نوری است که به سراسر فضا بتابد و شناخت بصری مقدماتی آن را ممکن کند. میزان نور محیطی اهمیت بسیار دارد؛ اگر سطح نور محیطی به میزان قابل ملاحظه ای از سطح نور وظیفه ای در فضا کم تر باشد کنتراست میان نور محیطی و نور وظیفه ای افزایش می یابد و فضا رویایی تر به نظر می رسد. از سوی دیگر، اگر سطح نور محیطی تقریباً به اندازه ی سطح نور وظیفه ای باشد فضا روشن تر، سرزنده تر و مطبوع تر به نظر می آید. از آنجایی که نور محیطی بر فضای اتاق و احساسی که بر می انگیزد تاثیر می گذارد، انتخاب نورپردازی محیطی امری حساس به شمار می آید.
برای نمونه، اغلب نور محیطی در یک موزه یا بوتیک به اندازه ای کم است که کنتراستی عمیق همراه با نمایش چهره ی فضا و تشدید حس هیجان، پدید می آورد. یکی از روش های پدید آوردن این حالت در نورپردازی استفاده از فروتاب است که بدون تاباندن نور به سقف و دیوارها فقط کف را روشن می کند. به این صورت، افراد می توانند به راحتی در حالی که اتاق تاریک به نظر می رسد به هر سو که می خواهند بروند.
از سوی دیگر، برای فراهم آوردن محیطی آرامش بخش لازم است تا سطوح مختلف اتاق، به ویژه سقف و قسمت های بالایی دیوارها روشن شوند. استفاده از نور فراتاب یکی از بهترین راه ها برای پدید آوردن تاثیری آرامش بخش است. غالباً هر چقدر نور فراتاب بیشتر باشد آرامش بیشتری نیز فراهم می شود.
لایه ی وظیفه ای (نور موضعی کاری)
در میان نورهای وظیفه ای دیداری در یک فضا، بسیاری از آنها وظایف خود برای نورپردازی را انجام می دهند مانند نوری که وظیفه ی آن روشن کردن میز برای مطالعه است. غالباً از نور وظیفه ای برای نورپردازی داخلی مکان هایی به کاربرده می شود که قرار است در آن کار  وظیفه ای انجام شود. لامپ رو میزی، لامپ کف، لامپ مطالعه، لامپ های نقشه کشی، لامپ های زیر کابینتی و لامپ های طاقچه ای از جمله نور افشان های وظیفه ای هستند. نور افشان های سقفی مانند آویزها، قاب های مهتابی و فروتاب ها نیز می تواند نقش نورپردازی های وظیفه ای را انجام می دهند.
لایه ی کانونی (نور موضعی هنری)
نورپردازی کانونی یکی از دو نوع نورپردازی تزئینی است و معمولاً فقط در پروژه هایی که آراستگی طرح و ظاهر آنها اهمیت دارد به کاربرده می شوند. هدف اصلی از نورپردازی کانونی روشن ساختن اشیاء و نمایشگاه های آثار هنری، اجزای معماری، محصولات درون فروشگاه ها و تابلوهاست.
لایه ی تزئینی (نور موضعی دکوراتیوی)
یک شیوه برای اظهار نظر درباره ی نورپردازی تزئینی این است که آن را ” نگین معماری ” بنامیم. هدف از نورپردازی تزئینی، مانند جواهرات بکار رفته در لباس ها، چیزی جز مسحور کردن چشم ها و نشان دادن سلیقه و ثروت نیست. مقصود اصلی از کاربرد این نوع نورپردازی تزئین فضای زندگی است که نقش به غایت مهمی در طراحی داخلی و ایجاد محیط های مضمون دار بازی می کند. برای مثال، لوسترهای بلورین که جلوه ی بصری با اهمیتی ندارد فقط در فضاهای خاصی قابل استفاده هستند.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED،چراغ LED،چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *