نورپردازی بیمارستان

نورپردازی در بیمارستان بخش اول

با توسعه ی جوامع انسانی و تغییر در روند طراحی بیمارستان ها، توجه معماران، طراحان داخلی و برنامه ریزان به کیفیت فضاها و محیط های ساخته شده ی بیمارستانی، با به کارگیری عنصر قدرتمندی به نام نور، افزایش یافته و نقش نورپردازی به عنوان ابزاری برای ارتقای سطح کیفی محیط های درمانی و پاسخگویی به نیازهای بصری و روانی مراجعین و کارکنان، اهمیت بیشتری یافته است. در این زمینه پژوهش های بسیاری درباره ی چگونگی تاثیر نور محیط های بیمارستانی، بر ذهنیات و رفتارهای بیماران و کارکنان، انجام شده است. پژوهش های انجام شده نشان می دهد که محیط های درمانی علاوه بر عناصر کالبدی، شامل پیام ها، معانی و رمزهایی هستند؛ که از عوامل موثر بر انتقال این مفاهیم به انسان رنگ و نور می باشد مردم براساس نقش ها، توقعات، انگیزه ها و دیگر عوامل، محیط را رمز گشایی می کنند و با آن مانوس می شوند.

بنابراین با توجه به اینکه نور یکی از قدرتمندترین عناصر برای کشف معانی و رموز محیط، به ویژه محیط های بیمارستانی است؛ هدف این مقاله آشنایی با اهمیت نورپردازی و عوامل تاثیرگذار بر انتخاب و به کارگیری آن در بیمارستان می باشد؛ که این امر، عاملی مهم در هماهنگی بیمار و محیط درمانی و در نتیجه رضایت آن ها و تسریع رند بهبودی بیماران و ارتقای کارایی کارکنان می شود.

با نگاهی کلی، وجود دو عامل اساسی برای بهترین گزینش نور در محیط های بیمارستانی آشکار می گردد. عامل اول ریشه در شناخت استفاده کنندگان از فضای بیمارستان دارد که به شناخت ابعاد کیفی رنگ بر روحیه و نشاط بیمار منتهی می شود. عامل دوم، نوع کاربریس فضای بیمارستانی است که طراح را به سمت بهترین انتخاب نور در بیمارستان، با هدف ارتقای روحیه ی بیمار و کارکنان و تسهیل مسیریابی و جهت یابی در بیمارستان سوق می دهد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *