نورپردازی در فضای داخلی

نورپردازی در فضای داخلی

نورپردازی در فضای داخلی

۱٫هنگامی که می خواهیم کاربرد محوطه کوچکی مثل سطح یک میز یا پیشخوان را مطلوب کنیم، نورپردازی تاکیدی بر روی میز باید در محدوده پیرامون آن نگاه داشته شود. نورهای رو به پایین را بر روی صندلی ها متمرکز نکنید، زیرا پرتوهای بالایی سایه های نامطلوبی بر روی صورت افراد می اندازد و گرمای حاصل از تابش آنها نیز ممکن است ناراحت کننده باشد.

۲٫چلچراغ های آویزی می بایست به گونه ای تنظیم شوند که میز و اتاق هر دو را روشن کنند. تعیین نوردهی در حد ۶۰ الی ۷۵ سانتی متر با فضاهای معمول تناسب دارد، اما قطر شاخه های لوستر نباید از پهنای میز بیشتر و ارتفاع آن تا روی میز از ۳۰ سانتی متر کمتر باشد، زیرا در این صورت ممکن است افراد در هنگام برخاستن از پشت میز با منبع نور یا همان لوستر آویز برخورد کنند.

۳٫ در شرایطی که چلچراغ نور رو به پایین ندارد، چیدمان میز و قسمت میانی آن را می توان با استفاده از نورهای تاکیدی و ثابت قابل تنظیم واقع در فرورفتگی ها تقویت کرد. این منابع نور تاکیدی باید همراه با پرتوهایی باشند که انتشار آنها طیفی از باریک تا متوسط را در برگیرد و در جایی قرار داده شوند که زاویه دار باشند تا از سایه اندازی آنها اجتناب گردد. در هنگام قراردادن و تنظیم مکان وسایل ثابت خانه، باید انعکاس یافتن نور از سطح میزهایی که رویه آنها شیشه ای است در نظر گرفته شود.

۴٫نورپردازی به صورت کشیده در کنار آیینه دستشویی بیشترین تاثیر را خواهد داشت. طول آیینه باید حداقل ۴۰ سانتی متر باشد. نورپردازی بالای آیینه دست کم ۶۰ سانتی متر طول داشته باشد تا هر دو طرف صورت روشن شده، از بروز سایه در زیر چانه اجتناب شود. ارتفاع لامپهای طرفین، از زمین نبایست از ۱۵۰ سانتی متر کمتر باشد و نور بالای آیینه دستشویی نیز بهتر است ارتفاعی در حدود ۱۹۵ تا ۲۰۰ سانتی متر داشته باشد.

۵٫ توالتها

الف.دیوار کوب پنج لامپی که بالای آیینه تعبیه شده است و طول آن سبب می شود فضا بزرگ تر به نظر برسد.

ب.نورپردازی در بالای توالت از طریق نورهای تزیینی رو به پایین و منافذ شیشه ای پر نور موجب روشن شدن کل فضا می شود.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED،چراغ LED،چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *