نورپردازی فضای شهری

نورپردازی در فضای شهری

تاثیر نور بر فضای شهری

معماری بازی استادانه است، صحیح و باشکوهی از احجام ترکیب شده زیر نور می باشد. چشمان ما تربیت شده اند که فرم ها را زیر نور ببینند، سایه و روشن، این فرم ها را آشکار می سازند.

از دید همگان نور ” جزء اساسی و ضروری” در ساختمان است، که کاربرد آن روشن کردن فضا به منظور قابل رویت ساختن آن می باشد. در هنر ساختمان سازی یا به عبارتی معماری نور یکی از اجزایی است که کنار عناصر و مفاهیم دیگر از قبیل ساختارنظم فضایی، مصالح، رنگ و… مطرح می شود و در طراحی به عنوان مجزا باید نقش خود را ایفا کند.

همانطور که گفته شد اولین وظیفه نور روشن کردن فضا و فرم های ساختمانی است، با این حال نور، چه طبیعی و چه مصنوعی، علاوه بر کارکرد اصلی خویش، می تواند نبوغ معمارانه را برجسته تر نماید، اشتباهات را بپوشاند و پنهان کند، توجه بیننده را جلب نماید و یا اینکه باعث شود مکانی مقدس یا امن به نظر برسد.

در بعد معماری ساختمان های عمومی، بحث نورپردازی بصورت علمی مطرح می شود و برای هر ساختمان نوعی نوعی از نورپردازی را می طلبد.

اجسام از خود هیچ نوری ندارند و این وظیفه ی طراح و نورپرداز است که با تابش نورهایی با طیف های خاص و رنگ های متفاوت ماهیت هر نوع جسم را نمایان کند. استفاده از نورهای مات و مستقیم و غیر مستقیم همچنین به کاربردن وسایل نورپردازی نوین که در خارج از ساختمان بر روی نما منعکس می شوند نیز در شب می تواند جلوه ای خاص به محیط ببخشد.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED چراغ LED چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *