نورپردازی

نورپردازی دیواره های مختلف

نورپردازی دیواره ها
الف) دیواره های صاف یا دارای نقاشی و طرح: در محیطهای شهری بسیار اتفاق می افتد که یک نمای صاف داشته باشیم. نمای موجود ممکن است نمای ساختمان یا دیواری باشد که در یک محیط شهری قرار گرفته باشد و بخواهیم با روشن کردن آن حس روشنی بیشتری در بین افراد ایجاد کنیم.
همچنین امروزه وجود نقاشیهای دیواری در محیطهای شهری بسیار مرسوم است و برای اینکه این نقاشیها و طرح ها در شب نیز به خوبی دیده شوند از روشنایی مصنوعی استفاده می شود. علاوه بر دو سطح یاد شده یک نمونه دیگر از سطح عمودی که نیاز به روشنایی و نورپردازی دارد بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی هستند. به منظور افزایش بهره وری تابلوهای تبلیغاتی برای آنها نیز منابع نور مصنوعی پیش بینی می شود تا در شب نیز بتوانند توجه افراد را به خود جلب کنند.
بهترین شیوه برای روشن کردن این نوع سطوح این است که روشنایی به صورت یکنواخت در کل سطح تامین شود. در واقع در این نوع شیوه نورپردازی نما هدف این است که ناظر کمتر منبع متوجه منبع نور شود و با تامین روشنایی کافی بتوانیم جزئیات موجود در سطح را بهتر نشان دهیم.
انواع چراغهای قابل استفاده برای دیواره های صاف
چراغهای دیوارتاب در انواع و اشکال مختلفی وجود داشته و بسته به چراغ دیوارتاب (wall washer) شرایط نصب می توان یکی از آنها را انتخاب کرد.
با اینکه شکل ظاهری این نوع چراغها مشابه چراغهای مرسوم با پایه های کوتاه چراغ پایه کوتاه (Bollard) است که در فضاهای سبز و پارکها استفاده می شود اما منحنی توزیع شدت نور آنها دارای شکل خاصی است.
ب) دیواره هایی با سطوح ناصاف
در مورد دیواره هایی با سطوح سنگی ناصاف یا سطوح آجری بهتر است از روشنایی غیریکنواخت و ایجاد کنتراست و تشکیل سایه روشن استفاده شود.
سایه باعث می شود که ناصافی سطوح بیشتر دیده شود و بر روی بافت روی دیوار تاکید بیشتری شود. یکی از  مناسبترین گزینه ها برای ایجاد سایه بر روی دیوار، استفاده از چراغهای دفنی بالاتاب است نور منتشر شده از این نوع چراغها با زاویه نسبتاً باریکی به سمت بالا است. به این ترتیب نصب این چراغها در پای دیوار باعث می شود که در روی سطح سایه روشن هایی به شکل V ایجاد شود.
ج) دیواره های دارای طرح و نقش برجسته
گاهی اوقات ممکن است یک قسمت از یک دیوار حاوی نوشته، طرح یا اطلاعات مهمی باشد، در اینگونه موارد تابش نور موضعی به نقطه مورد نظر باعث ایجاد کنتراست بین سطح روشن شده و محیط اطراف آن بیشتر شود و این سطح بیشتر جلب توجه کند.
بسته به شرایط محیط و امکاناتی که برای نصب چراغ وجود دارد می توان این قسمتهای خاص روی نما یا دیوار را با استفاده از چراغهای دفنی و یا به وسیله پروژکتورهای روکار روشن کرد. بهترین حالت این است که زاویه تابش منبع نور بین ۳۰ تا ۴۵ درجه باشد. بنابراین با محاسبات هندسی می توان فاصله مناسب افقی چراغها از پای سطح را به دست آورد.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغLED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *